Informacje
 • Oceany pełne śmieci.
  Gromadzą się w pięciu miejscach

  28-08-2015 09:55 Jak daleko mogą dopłynąć?

  Trasa śmieci

  NASA's Scientific Visualization Studio

  Oceany są pełne śmieci. Dryfują w wodach oblewających kontynenty pokonując ogromne odległości za sprawą prądów oceanicznych. A gdyby tak spróbować prześledzić trasę jaką przebywa wyrzucona przez nas do wody butelka czy foliowa torebka?

  Plastikowe śmieci - butelki, torby, zabawki, opakowania i inne przedmioty codziennego użytku trafiają do oceanów wskutek naszej bezmyślności za pośrednictwem rzek i kanalizacji. Te ropopochodne produkty pochwycone przez prądy moga przebyć tysiące kilometrów, stanowiąc zagrożenie dla życia zwierząt, zaśmiecając odległe plaże oraz rozpadając się na mikroskopijne części, które trafiają do łańcucha pokarmowego morskich stworzeń oraz ludzi.

  Dokąd płyną śmieci?

  Naukowcy z Scientific Visualisation Studio NASA Greg Shirah i Horace Mitchell postanowili przekonać się na jaką odległość i w jaki sposób przemieszczają się śmieci w oceanach.

  Do wykonania zadania wykorzystano boje naukowe, które były wypuszczane do oceanów przez ostatnie 35 lat przez organizację NOAA i to właśnie one symulują śmieci. Na wizualizacji zostały przedstawione jako białe kropki.

  Ponieważ nowe boje są systematyczne wypuszczane na wodę, ciężko stwierdzić, jaka jest droga tych starszych. Linie, po których się poruszają są zależne od statków i samolotów, które okresowo je wypuszczają.

  Pięć globalnych wirów oceanicznych

  Na całym świecie śmieci układają się według charakterystycznego wzoru. Zbierają się w pięciu miejscach, będących wielkimi systemami, w których zachodzi rotacja prądów oceanicznych wywołanych efektem Coriolisa wynikającego z ruchu obrotowego Ziemi. Te pięć głównych wirów oceanicznych (ang. gyres) często nazywa się także plamami śmieci.

  Wizualizacja przedstawia uwalniane na całym świecie cząstki niesione przez prądy z modelu obliczeniowego ECCO-2. Śmieci na modelu także podążają w kierunku tych pięciu wirów.

  Nawet jeśli rzeczywiste boje i modelowane cząstki nie reagują na prądy w tym samym czasie to i tak tendencja jest zauważalna. Prędzej czy później śmieci gromadzą się w tych samych pięciu wirach subtropikalnych - na północnym i południowym Pacyfiku, północnym i południowym Oceanie Atlantyckim oraz na Oceanie Indyjskim.

  5 Gyres

  Ta sytuacja doprowadziła do powstania inicjatywy o nazwie "5 Gyres". Jej celem jest badanie globalnego zanieczyszczenia plastikowymi odpadami i stopnia w jakim pochodzące z nich toksyny akumulują się w tkankach organizmów żywych, które stanowią pożywienie dla ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...