Informacje
 • Obserwował Ziemię przez niemal 30 lat. Odchodzi na satelitarną emeryturę

  28-12-2012 15:47 Landsat 5 150 tys. razy okrążył naszą planetę
  Obserwował Ziemię przez niemal 30 lat. Odchodzi na satelitarną emeryturę

  Satelita Landsat 5 przez niemal 30 lat obserwował Ziemię

  NASA

  Przez niemal trzy dekady bacznie obserwował huragany, pożary czy wycieki ropy naftowej. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Satelita Landsat 5 kończy swoją misję - zapowiedziała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS).

  Landsat 5 trafił na orbitę w 1984 roku. W ciągu niemal trzech dekad okrążył naszą planetę ponad 150 tys. razy i przesłał na Ziemię ponad 2,5 miliona zdjęć powierzchni lądów.

  Pierwotnie miał pracować przez trzy lata, jednak jego misja była wielokrotnie przedłużana. Urządzenie ulegało licznym awariom i niejednokrotnie wydawało się, że to już koniec. Zawsze jednak inżynierom udawało się przywrócić je do życia.

  "Koniec pewnej epoki"

  - To koniec epoki wyjątkowego satelity, a fakt, że latał on przez niemal trzy dekady, stanowi wspaniały pomnik dla inżynierów NASA i zespołu USGS, którzy go wystrzelili i utrzymali w dobrej kondycji znacznie dłużej, niż przewidywano. Program Landsat wyznaczył standardy dla obserwacji satelitarnych, dostarczając bezcennych danych na temat naszej planety - mówi Anna Castle z amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych.

  - Każde ważne wydarzenie od 1984 roku, a które miało miejsce na obszarze większym niż boisko futbolowe - niezależnie od tego, czy było to tsunami, huragan, pożar, wyciek ropy naftowej czy wycinka lasów - zostało prawdopodobnie zarejestrowane przez Landsat - dodaje dyrektor USGS Marcia McNutt.

  Kronikarz historii

  Landsat 5 dostarczył zdjęć pożarów szybów naftowych podpalonych w Kuwejcie przez armię Saddama Husseina, wybuchu wulkanu Mount Saint Helen, Czernobyla po eksplozji w elektrowni atomowej. Dzięki niemu naukowcy obserwowali utratę obszarów leśnych, rozrost miast, zmiany w areale upraw czy powierzchni lodów Antarktydy.

  Czas na młodszych

  W przyszłym miesiącu USGS Flight Operations Team rozpocznie pierwszą serię manewrów, których celem będzie obniżenie pozycji Landsat 5.

  Obecnie na orbicie znajdują się dwa satelity Landsat. Wspomniany Landsat 5 oraz Landsat 7. Ten drugi został wystrzelony w 1999 roku, a jego misję planowano na pięć lat.

  W lutym przyszłego roku NASA wystrzeli Landsat 8, zwanego też Landsat Data Continuity Mission (LDCM).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...