Informacje
 • O godzinie 21.03 wybucha wulkan.
  24 minuty później nadciągnęło tsunami

  23-12-2018 16:28 Zobacz moment erupcji wulkanu Anak Krakatau

  W indonezyjskie wyspy Jawa i Sumatra uderzyło tsunami. Zginęły 222 osoby, a ponad 800 jest rannych. Ewakuowane zostały tysiące osób. Prawdopodobną przyczyną zjawiska była lawina na dnie morskim wywołana erupcją wulkanu Anak Krakatau.

  - Agencja Geologiczna zarejestrowała o godzinie 21.03 czasu lokalnego erupcję wulkanu Anak Krakatau - poinformowała Indonezyjska Agencja Meteorologiczna, Klimatologiczna i Geofizyczna (BMKG). Dodano, że tsunami wystąpiło 24 minuty później.

  Według najnowszych danych zginęły 222 osoby, a 843 zostały ranne. Tsunami zniszczyło 556 domów, dziewięć hoteli oraz 360 łodzi i statków. Najbardziej ucierpiały prowincja Pandeglang, miasto Serang oraz dzielnica Lampung Selatan w prowincji Lampung.

  400-metrowy słup popiołu

  Najprawdopodobniej przyczyną powstania tsunami była lawina na dnie morskim wywołana erupcją wulkanu Anak Krakatau.

  - Możliwe, że materiał skalny wokół Anak Krakatau obsunął się do morza i wywołał tsunami, które dotknęło plaże u wybrzeży Cieśniny Sundajskiej - przekazano w komunikacie.

  Słup popiołu wzleciał na wysokość 400 metrów. Lokalne władze przestrzegają mieszkańców oraz turystów, aby trzymać się z daleka od wybrzeży Sunda Strait.

  Zobacz nagranie wybuchu wulkanu Anak Krakatau, prawdopodobnej przyczyny tsunami:

  Aktywny i zabójczy

  Anak Krakatau to aktywny wulkan, znajdujący się między wyspami Jawa i Sumatra, który pluje popiołem i lawą od kilku miesięcy. O przyczynach tsunami z agencją Reutera rozmawiał Ben van der Pluijm, geolog zajmujący się trzęsieniami ziemi, profesor Uniwersytetu Michigan.

  - Niestabilność zbocza aktywnego wulkanu może spowodować obsunięcie się skał, które może przesunąć ogromne ilości wody, tworząc potężne fale tsunami. To tak, jakby nagle wrzucić torbę z piaskiem do wanny wypełnionej wodą - tłumaczył.

  Erupcja wulkanu Anak Krakatau w 1883 roku doprowadziła do serii tsunami, w wyniku których zginęło ponad 36 tysięcy ludzi.

  Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, będącym fragmentem Pacyficznego Pierścienia Ognia, otaczającego Ocean Spokojny. W jego obrębie dochodzi do częstych erupcji wulkanów i trzęsień ziemi. We wrześniu ponad dwa tysiące osób zginęły w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...