Informacje
 • Nowy wirus zaatakował w Chinach. Podejrzane są kleszcze

  30-05-2019 20:17 Objawy choroby mogą być niebezpieczne dla człowieka
  Sposoby ochrony przed kleszczami Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W północno-wschodnich Chinach wykryto przypadki zachorowań spowodowanych przez nieznanego dotąd wirusa. Naukowcy uważają, że może być przenoszony przez owady i zajmować nowe obszary.

  Naukowcy odkryli nieznanego wcześniej wirusa, którego nazwali "wirusem Alonghshan". Jego nazwa pochodzi od miasta leżącego w północno-wschodnich Chinach, gdzie zidentyfikowano go po raz pierwszy.

  Wirus ten powoduje u ludzi szereg objawów, takich jak ból głowy, zmęczenie czy wysypka. Ponadto może czasem przyczynić się do śpiączki. Dotychczas wirus występował na terenie północno-wschodnich Chin. Eksperci sugerują jednak, że może rozprzestrzeniać się także na inne obszary.

  Pierwszy przypadek zachorowania

  Wirus został zidentyfikowany po raz pierwszy u 42-letniego rolnika pochodzącego z miejscowości Alongshan. Wystąpiła u niego gorączka, ból głowy i nudności, przez co zgłosił się do szpitala w regionie Mongolii Wewnętrznej w kwietniu 2017 roku.

  Pierwsze przypuszczenia lekarzy wskazywały, że pacjent zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu po wcześniejszych ukąszeniach kleszczy, które przenoszą wirusa wywołującego tę chorobę. Wyniki przeprowadzonych badań zaprzeczyły wstępnej diagnozie, co skłoniło naukowców do poszukiwań potencjalnych przyczyn dolegliwości. Odkryli, że rolnik został zakażony innym wirusem, który genetycznie różni się od poznanych dotąd patogenów przenoszonych przez kleszcze.

  Po zidentyfikowaniu nieznanego dotąd wirusa naukowcy pobrali próbki krwi od innych pacjentów, którzy wykazywali podobne objawy, a wcześniej zostali ukąszeni przez kleszcze. W ten sposób odkryli, że spośród 374 pacjentów spełniających kryteria blisko 86 osób zostało zakażonych wirusem Alongshan.

  Co więcej, prawie wszyscy pacjenci to rolnicy czy leśniczy, szczególnie narażeni na kontakt z tymi pasożytami.

  Prawdopodobny sprawca choroby

  Naukowcy podejrzewają, że wirus jest przenoszony przez kleszcza tajgowego Ixodes persulcatus, który występuje na terenie Europy Wschodniej i Azji, w tym w Chinach, Korei, Japonii, Mongolii i Rosji. Autorzy badania nie wykluczają jednak udziału komarów w rozprzestrzenianiu się wirusa.

  Charakterystyka wirusa

  Wirus Alongshan należy do rodziny wirusów Flaviviridae, czyli tej samej, do której należy wirus kleszczowego zapalenia mózgu, jak również wirusy przenoszone przez komary, takie jak: wirus dengi, wirus Zachodniego Nilu czy wirus Zika. Wirus Alongshan jest blisko spokrewniony z wirusem kleszczy zwanym Jingmen, który został odkryty w 2014 roku. Tego ostatniego wirusa znaleziono nie tylko w Chinach, lecz także w Ameryce Pułudniowej i Środkowej. 

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....