Informacje
 • Nikt tam nie mieszka, a śmieci liczą w tonach. "Jesteśmy społeczeństwem plastikowym"

  21-05-2017 12:37 Skąd się wzięły tony plastiku?

  Na wyspie znaleziono 17 ton plastikowych śmieci

  Jennifer Lavers/(PAP/EPA)

  Musimy zacząć od poprawy własnych zachowań, wtedy będziemy mieć lepszą jakość środowiska - zaznaczył we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Zalewski z Morskiego Instytutu Rybackiego. W przeciwnym razie efekt będzie taki, jak na maleńkiej wyspie na Pacyfiku, gdzie znaleziono aż 17 ton śmieci.

  Henderson to bezludna wyspa koralowa położona w południowej części Oceanu Spokojnego. Nikt tam nie mieszka, więc i nikt nie sprząta śmieci, które dosłownie zalały plażę. Przyniosły je prądy morskie.

  Jak zauważa Mariusz Zalewski z Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza Morskiego Instytutu Rybackiego, takich wysp na oceanach może być coraz więcej. Wszystko dlatego, że - jak stwierdził ekspert - "jesteśmy społeczeństwem plastikowym".

  - W porównaniu do lat 50. wytwarzamy o 100 razy więcej plastiku - dodał.

  Skąd tyle śmieci?

  Odpady spływają z większego obszaru morskiego. Jak zaznaczył Zalewski, jeśli pozbędziemy się plastiku w jednym miejscu na świecie i zostanie on "wyrzucony do środowiska", natura odda go w innym miejscu. Przykładem jest tu właśnie wyspa Henderson.

  - Jest to czubek góry lodowej, bo te plastiki z upływem czasu będą podlegać rozdrobnieniu, dezintegracji - zaznaczył ekspert.

  Śmieci na wyspie pochodzą najprawdopodobniej ze statków, część mogła też przypłynąć z Ameryki Południowej.

  Jak zauważa Zalewski, na Bałtyku sytuacja jest nieco inna, ponieważ morze jest do połowy zamknięte. Kraje sąsiedzkie kładą duży nacisk na dobry stan wód. Teren jest nadzorowany, a z plaż na bieżąco usuwane są większe śmieci.
  Niechlubny rekord

  Według dr Jennifer Lavers z Uniwersytetu na Tasmanii, na wyspie o powierzchni 37 kilometrów kwadratowych do tej pory nie odnotowano większej ilości śmieci. Na plaży na jeden metr kwadratowy znaleziono 239 sztuk śmieci, z czego 99,8 procent to plastik.

  W 1988 roku wyspa Henderson została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Organizacja BirdLife International uznała ją też za ostoję ptaków IBA. Zwierzęta przystosowały się do aktualnych warunków, a kraby budują swoje domy w plastikowych odpadach.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • czlowiek?
  przeszkadza z organizowac wyjazd a chetnych pewno duzo urlopik i pozbierac przwiesc do kraju mamy gdzie skladowac a i utylizacja wychodzi nam nie zle.
  ~aniol /2017-05-21 14:06
 • smieci?
  my to mamy fajnie zbieramy odpady gromadzimy i dziwne bardzo jak szybko sie ich pozbywamy to nie pierwszy przypadek pali sie co smieci,co nas obchodzi wyspa Jaks chcecie to pojechac i pozbierac w czynie spolecznym caly swiat by dziekowal.
  ~zenoi /2017-05-21 13:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...