Informacje
 • Niespodziewani goście na zachodnim wybrzeżu USA. Miliardy meduz na plażach

  27-08-2014 15:33 Turystom w Kalifornii radzimy ograniczyć kąpiele w Pacyfiku

  Gigantyczna ilość meduz opanowała plaże nad Pacyfikiem w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że są mięsożerne, a bliskie spotkanie z nimi grozi poparzeniem - jak pisze portal Sky News - nie zagrażają one ludziom. Nie wiadomo co je skłoniło do zbliżenia się do wybrzeża.

  Niezliczona ilość niebieskich istot, zalega nad wybrzeżami Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wypłynęły na ląd na odcinku od południowej Kalifornii do Kolumbii Brytyjskiej - południowo-zachodniej prowincji Kanady.

  - Wraz z moimi studentami naliczyliśmy ponad tysiąc osobników na powierzchni metra kwadratowego. Zjawiały się w astronomicznym tempie. - informuje Kevin Raskoff, profesor biologii na Monterey Peninsula College w Kalifornii.

  Mięsożerne meduzy

  Meduzy są z gatunku velella velella. Mimo, że są mięsożerne i przy dotyku powodują poparzenia skóry, przeważnie nie stwarzają ryzyka dla zdrowia ludzi. Lepiej jednak pozostać ostrożnym i nie zbliżać się do nich.

  Podróż z wiatrem

  Velella velella przemieszcza się wraz z wiatrem i żywi się głównie planktonem. Zwierzęta te głównie przebywają w licznych gromadach na otwartych wodach Pacyfiku. Coś jednak zachęciło je do przypłynięcia bliżej lądu. Eksperci nie znaleźli na to stosownego wytłumaczenia. Przypuszczają, że meduzy popłynęły wraz z wiatrem i prądem morskim. Kolejnym powodem, dlaczego parzydełkowce zboczyły ze swojego kursu, może być przełowienie. Zwierzęta z braku pożywienia, zaczęły go poszukiwać. W rezultacie zawędrowały do USA i Kanady.

  Słonowodne stworzenia

  Parzydełkowce najbardziej lubią słone środowisko oceanicznych wód. Występują głównie w rejonach równikowych, czyli w miejscu gdzie woda jest najcieplejsza na Ziemi, dzięki czemu zawiera dużo soli. W polskiej strefie Morza Bałtyckiego odnotowano ponad 20 gatunków parzydełkowców.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...