Informacje
 • Niesamowite zdjęcia zaćmienia Słońca z różnych stron świata

  10-06-2021 15:40 To wyjątkowe zjawisko
  Częściowe zaćmienie Słońca w USA Foto: PAP/EPA | Video: Reuters

  Mieszkańcy Polski, jak i wielu innych krajów na świecie mogli podziwiać w czwartek częściowe zaćmienie Słońca. Pokazujemy zdjęcia tego zjawiska z różnych stron globu.

  Zaćmienia Słońca następują w momencie, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

  Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi. Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż rozmiar tarczy Słońca. W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy naszego naturalnego satelity widać jasny pierścień.

  Łotwa, Belgia, Stany Zjednoczone

  W czwartek pas, w którym można było zobaczyć zaćmienie obrączkowe, przebiegał przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego trwała trzy minuty i 51 sekund. W innych krajach, w tym w Polsce oraz między innymi na Łotwie, w Belgii czy Stanach Zjednoczonych zaćmienie było widoczne jako częściowe.

  Kiedy następne i gdzie będzie widoczne

  Zaćmienia Słońca występują względnie często, od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi, dlatego dla danego miejsca są dużo rzadsze. Zaćmienia całkowite to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat. Do najbliższego dojdzie 4 grudnia 2021 roku, ale będzie ono widoczne jedynie w pasie od południa Ameryki Południowej, przez południową Afrykę, po południową Australię. W Polsce poczekamy na nie do 2075 roku.

  Następne częściowe zaćmienie będzie miało miejsce 30 kwietnia 2022 roku, ale nie zobaczymy go z naszego kraju. Widoczne także z Polski wystąpi 25 października tego samego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....