Informacje
 • Niemcy: na terenach powodziowych może gwałtownie wzrosnąć liczba przypadków COVID-19

  20-07-2021 11:52 Służby apelują o zachowanie bezpieczeństwa
  Walka na dwóch frontach. Niemcy walczą z powodzią i pandemią Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL | Video: TVN24

  Władze Niemiec ostrzegają przebywających na zalanych terenach kraju przed możliwością gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Niebezpieczeństwo jest bardzo duże, ponieważ podczas akcji ratunkowych i sprzątaniu zniszczeń mnóstwo różnych osób spotyka się na niewielkiej przestrzeni.

  Trwa usuwanie skutków katastrofy i oczyszczanie terenów dotkniętych powodzią. Władze z niepokojem przyglądają się zagrożeniom dla zdrowia, które mogą wyniknąć po niszczycielskich powodziach. Rośnie obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

  - W tej chwili na bardzo małej przestrzeni spotyka się wiele osób, aby wspólnie radzić sobie z kryzysem. Musimy uważać, aby zarządzanie katastrofą nie przekształciło się w warunki idealne do rozprzestrzeniania się wirusa -  powiedział we wtorek David Freichel z rządowego sztabu ds. koronawirusa w Nadrenii-Palatynacie portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

  Niebezpieczeństwo można zredukować

  W związku z tym ministerstwo zdrowia w porozumieniu z władzami powiatów dotkniętych klęską żywiołową przygotowuje akcję szczepień, jak poinformował Freichel. Wielu pracowników służb ratowniczych posiada już pełną ochronę szczepienną.

  Ministerstwo Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii również ostrzega przed rosnącym ryzykiem infekcji na zalanych terenach.

  - Zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 może rozwijać się przede wszystkim poprzez zakwaterowanie ludzi w schroniskach - poinformowało RND ministerstwo w Duesseldorfie.

  Zagrożenie można jednak zmniejszyć dzięki testom, maseczkom i wentylacji.

  - W wielu schroniskach utworzono już struktury opieki medycznej - wyjaśniło ministerstwo. Władze landu są też zaniepokojone załamaniem się infrastruktury medycznej, na przykład z powodu zniszczenia gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu.

  Burze, które przeszły w ubiegłym tygodniu przez Nadrenię Północną-Westfalię i Nadrenię-Palatynat, spowodowały w nocy ze środy na czwartek ogromne zniszczenia. W obu krajach związkowych zginęły co najmniej 164 osoby, a wiele osób jest nadal zaginionych.

  >>> Więcej o powodziach w Niemczech przeczytasz na TVN24.pl

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...