Informacje
 • Niebezpieczne upały w Wielkiej Brytanii. "To najsuchsza pierwsza połowa lata od 1961 roku"

  24-07-2018 10:25 Temperatura ma przekroczyć 35 stopni
  Upały nie odpuszczają Brytyjczykom Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN | Video: TVN24

  Brytyjczycy zmagają się największymi upałami od kilkudziesięciu lat. Służby meteorologiczne ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami wysokich temperatur.

  Od kilku tygodni mieszkańców Wysp Brytyjskich nęka fala upałów. Ostatni raz takie wartości temperatur odnotowano tam w 1975 roku. Sytuację pogarsza też największa od ponad 50 lat susza, która zmieniła oblicze Londynu.

  W samej Irlandii Północnej w ciągu ostatnich trzech dni 200 osób ucierpiało z powodu oparzeń i udarów słonecznych.

  Niecodzienne upały

  Według prognoz, w ciągu najbliższych dni temperatura na Wyspach Brytyjskich może przekroczyć nawet 35 stopni Celsjusza. To niespotykana wartość jak na ten region.

  Sytuacja jest uciążliwa i niebezpieczna. Służby Meteorologiczne Wielkiej Brytanii (Met Office) ogłosiły trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia upałami. Osobom starszym i dzieciom odradzane jest opuszczanie domów bez konieczności. Meteorolodzy przypominają też o nawadnianiu organizmu. Powinny pamiętać o tym między innymi osoby przemieszczające się londyńskim metrem, gdyż nie jest ono klimatyzowane.

  Parno nawet w nocy

  W niektórych regionach od 54 dni nie odnotowano większych opadów deszczu. Jak powiedział rzecznik Met Office, to najsuchsza pierwsza połowa lata w Wielkiej Brytanii od 1961 roku.

  Do tej pory w Wielkiej Brytanii spadło tylko 20 procent średniej letniej sumy opadów, a w niektórych południowych regionach kraju odnotowano niecałe 6 procent.

  Wysoka temperatura doskwiera Brytyjczykom także w nocy. Jak podały Brytyjskie Służby Meteorologiczne, 23 lipca o godzinie 23 termometry w Santon Downham, na wschodzie kraju, pokazywały 23,4 st. C.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....