Informacje
 • NASA oddaje kosmos w prywatne ręce

  17-04-2012 12:11 Kosmiczny smok poleci jeszcze w kwietniu
  NASA oddaje kosmos w prywatne ręce

  Data startu Dragona została wyznaczona na 30 kwietnia

  NASA

  Lot bezzałogowego Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma stanowić pokaz możliwości prywatnego statku transportowego. Sukces misji może oznaczać nową erę w eksploracji kosmosu, bowiem NASA zamierza powierzyć realizację dostaw na ISS prywatnym firmom.

  Dragon - po angielsku: Smok - ma wystartować 30 kwietnia z Bazy Sił Powietrznych w Cape Canaveral na Florydzie. Na orbitę wyniesie go rakieta Falcon 9, skonstruowana przez tę samą firmę, która zbudowała Dragona - kalifornijską spółkę SpaceX.

  Po zbliżeniu się do ISS statek ma przeprowadzić testy systemów łaczności i nawigacyjnych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Dragon dostanie zgodę na zacumowanie do stacji. Dokowanie przewidziane jest na 3 maja. Na pokładzie statek będzie miał ponad pół tony ładunku dla przebywających w ISS astronautów.

  SpaceX oraz konkurencyjna firma Orbital Sciences Corporation otrzymały od NASA setki milionów dolarów na opracowanie nowych rakiet nośnych i kapsuł transportowych. Mają one zastąpić wycofane ze służby wahadłowce. Orbital ma opóźnienie w stosunku do SpaceX, ale zapowiada, że jeszcze w tym roku jego statek odbędzie pierwszy lot na ISS.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...