Informacje
 • Napromieniowanie i stres. Japończycy nadal odczuwają skutki awarii reaktora

  10-03-2013 10:26 Od wydarzeń w Fukushimie minęły 2 lata
  Napromieniowanie i stres. Japończycy nadal odczuwają skutki awarii reaktora

  Każdego dnia na testy na prominiotwórczość zgłasza się ok. 40 osób

  Reuters TV

  Od tragicznych wydarzeń w Fukushimie minęły już dwa lata, jednak mieszkańcy japońskiego miasta nadal odczuwają skutki awarii, do jakiej doszło w elektrowni atomowej - donoszą naukowcy. Wtedy do środowiska przedostały się substancje promienotwórcze.

  Chociaż poziom promieniowania w Fukushimie zmniejszył się, nie zmalały obawy mieszkańców. Japończycy mieszkający we wschodniej części kraju nadal narażeni są na skażenie Cezem 134 i 137.

  Napromieniowani

  Szpital Czerwonego Krzyża w Fukushumie każdego dnia bada ok. 40 pacjentów na obecność toksycznych związków w organizmie. Szef oddziału radiologii Kikuta Manabu twierdzi, że przez jego gabinet przewinęło się ponad 6 tys. ludzi, a jeden na sto pacjentów jest napromieniowany cezem.

  U człowieka już po przekroczeniu dawki skutecznej 1 siwerta (Sv) promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny, mogący prowadzić do śmierci. Doktor Manabu prowadzi pacjenta, u którego  wykrył promienowanie o wartości 0,06 mSv.

  - Ten mężczyzna mieszka poza Fukushimą. Wysokie napromieniowanie spowodowało u niego spożywanie dzikich zwierząt i roślin. Jadł nietestowany pokarm zamiast kupować pełnowartościowe jedzenie w supermarkecie - wyjaśnił doktor. - Z kolei inni napromieniowani ludzie jedli kiełki bambusowe i grzyby prosto z lasu. U ludzi, którzy kupowali jedzenie w supermarkecie, nie stwierdziliśmy poważniejszych zmian.

  Rząd bada

  Jak pisze Reuters, żeby złagodzić społeczne niepokoje, rząd wyposażył okoliczne szpitale w 40 urządzeń do badania promieniowania. W planach jest zbadanie wszystkich mieszkańców Fukushimy.

  Jak dotąd zaledwie 10 proc. populacji, która zamieszkuje tereny o podwyższonej radioaktywności lub  należy do grup podwyższonego ryzyka, została przebadana.

  Stres i rozstania

  Skutkiem awarii w elektrowni atomowej jest także wiele rozbitych rodzin. W obawie przed radioaktywnym promieniowaniem matki z dzićmi wyprowadzają się z miasta do finansowanych przez rząd domów zastępczych. W tym czasie ojcowie zarabiają w Fukushimie. Rozłąka spowodowała, że wiele rodzin się rozpadło, a media nazywają takie rozstania "nuklearnymi rozwodami".

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Fukushimie przeprowadzili także badania, których wyniki wykazały podwyższony pozim stresu u 15 proc. mieszkańców. Zaledwie 3 proc. całej populacji Japonii cierpi na podobny poziom zestresowania. By pomóc rezydentom Fukushimy, władze sprowadziły do miasta grono psychiatrów i konsultantów.

  Trzęsienie ziemi i przez nie wysoka fala tsunami uderzyły w Japonię 11 marca 2011 roku. Zginęło blisko 20 tys. ludzi, W elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do awarii reaktorów, przez co do środowiska przedostały się związki promieniotwórcze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jakie ofiary
  proszę mi podać ile z tych ofiar to ofiary nie tsunami i trzęsienia ziemi a właśnie napromieniowania? Same bzdury, strach przed nieznanym powoduje że ludziom się mózgi przestawiają na NIE !!! A gdzie argumenty? Więcej w tym roku zginęło ludzi w kopalniach węgla niż w ogóle było ofiar reaktorów - o konsekwencjach palenia węgla i koksu nie będę pisał ale podobno prze to mamy ocieplenie...
  ~patrze /2013-03-11 16:43
 • Koniec energii atomowej
  Po Fukushimie atom jest nie do obronienia. Niemcy się wycofują, Francja przeznacza 50% swojej wody na chłodzenie 57 reaktorów jądrowych jakie ma i rolnictwo zaczyna cierpieć, Hiszpania się wycofuje, a po 70 latach doświadczeń nikt nie znalazł rozwiązania na odpady radioaktywne. To koniec biznesowo i społecznie. PO może mieć pomysły, ale to już nie przejdzie. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który nie ma reaktorów. Ja jestem z tego dumny i niech tak pozotanie....
  ~Grzegorz /2013-03-11 11:58
 • Atom w Gąskach.
  Atom w Gąskach koło Mielna to POmysł PO. Zwariowali do reszty
  ~bogdano /2013-03-10 16:06
 • Zbędny straszak
  Piszecie o napromieniowaniu, a najbardziej spektakularnym przykładem jest osoba z 0,06 mSv czyli 0,00006 Sv, bardziej napromieniowane są kobiety po mammogramie.
  ~Volt /2013-03-10 12:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...