Informacje
 • Najazd gigantów na Wenecję

  21-09-2013 16:49 W weekend do nabrzeża przy pl. Św. Marka podpłynęło 20 morskich gigantów
  Najazd gigantów na Wenecję

  MSC Divina w sobotę rano pod placem Św. Marka

  PAP/EPA

  Wenecja znalazła się w sobotę w stanie prawdziwego oblężenia przez olbrzymie statki wycieczkowe. Od rana do nabrzeża w pobliżu placu świętego Marka podpłynęło dziewięć morskich gigantów, w cały weekend miało ich być dwadzieścia. Ich obecność wywołuje coraz silniejsze protesty. Niektóre z wycieczkowców miały po 300 m długości.

  "Te statki zabijają Wenecję" - pod tym hasłem protestuje ich zagorzały przeciwnik, legenda włoskiej piosenki Adriano Celentano, który kilka dni wcześniej wykupił całą stronę w dzienniku "Corriere della Sera", by wyrazić oburzenie obecnością wycieczkowców przy nabrzeżu w historycznym centrum miasta.

  Boją się powtórki z Giglio

  Trwające od dawna protesty nasiliły się po katastrofie statku Costa Concordia, spowodowanej przez jego kapitana, który nakazał wykonanie błędnego manewru, by zbliżyć się do wyspy Giglio. Wenecki komitet protestacyjny pod nazwą "Nie dla wielkich statków" pyta: "Co będzie, jeśli następny kapitan Francesco Schettino obierze zły kurs i uderzy w Pałac Dożów?". Protestujący argumentują, że Wenecja nie jest dla wielkich statków i że należy chronić to "najbardziej kruche miasto świata".

  Są wielkie jak Costa Concordia

  Na zdjęciach publikowanych często przez włoską prasę widać, jak dzioby ogromnych, wielopiętrowych statków niemal wbijają się w Pałac Dożów. Niektóre z wpływających na wenecką lagunę jednostek mają po 300 metrów długości, czyli tyle co Concordia.

  Sobota była dniem pikiet i demonstracji przeciwników gigantów morza, którzy domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu ich obecności w Wenecji. Na manifestacje przynieśli garnki i pokrywki. "Chcemy, żeby to był głośny protest"- wyjaśnili jego organizatorzy.

  A po południu przeprowadzili blokadę wejścia do weneckiego portu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...