Informacje
 • Nagranie z "lądowania" Falcon 9. Rakieta eksplodowała na barce

  17-01-2015 08:20 Kolejna próba podjęta będzie pod koniec stycznia
  Nagranie z "lądowania" Falcon 9. Rakieta eksplodowała na barce

  Zdjęcia z lądowania Falcon 9

  twitter.com/elonmusk

  SpaceX udostępnił serię zdjęć oraz wideo z nieudanej próby lądowania rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9. Na nagraniu widać, jak Falcon 9 eksploduje na powierzchni pływającej po Atlantyku barki.

  Na udostępnionym przez SpaceX nagraniu widać, jak Falcon 9 zderzył się z barką, po czym eksplodował. Początkowo pracownicy SpaceX uważali, że nie będzie nic widać na nagraniu ze względu na panujące ciemności. Okazało się inaczej, a wideo i fotografie udostępniono.

  Wcześniej rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, na której były zapasy dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie Falcon 9 miał pierwszy raz w historii wylądować na Ziemi.

  Zabrakło płynu hydraulicznego

  Lądowanie nie poszło zgodnie z planem. W statecznikach rakiety zabrakło płynu hydraulicznego tuż przed samym lądowaniem. Kolejna próba odzyskania rakiety nośnej powinna odbyć się za około dwa, trzy tygodnie. Naukowcy następnym razem doleją większą ilość tego płynu.

  - Przed ziemią, statecznik stracił moc i spowodował zderzenie rakiety z barką - pisze na portalu społecznościowym Elon Musk, dyrektor generalny i założyciel SpaceX. - Silniki walczą o przywrócenie odpowiedniego kursu, ale rakieta uderza w barkę pod kątem 45 stopni, rozbijając stateczniki i część silnika. Pozostałości paliwa i tlen powodują eksplozję. Sama barka wymaga drobnych napraw. Następna próba lądowania za 2-3 tygodnie - dodaje.

  Barka wymaga drobnych napraw

  Lądowisko nie doznało żadnych poważnych uszkodzeń i będzie potrzebować niedużych napraw. Barka jest stosunkowo niewielka, mierzy 91 m długości i 52 m szerokości. Rakieta była kierowana na platformę z wysokości 240 km.

  SpaceX w 2014 roku wykonał dwa miękkie lądowania na lądzie. Ze względu na trudny charakter testu na oceanie, firma nie gwarantuje powodzenia misji.

  Tańsze loty w kosmos

  SpaceX od dawna interesuje się stworzeniem rakiety nośnej wielokrotnego użytku, aby zmniejszyć koszty lotów kosmicznych. Testowe lądowanie na barce nie było głównym celem misji. Rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, która dostarczyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapasu pożywienia oraz narzędzia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do ~max
  tak ludzkość idzie do przodu, coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (w skali świata jest to już ponad 20%) prace nad fuzją jądrową też idą do przodu... ale co z tego jak u nas w Polsce nawet za 1000 lat będziemy palić węglem bo przecież górnicy muszą z czegoś żyć...
  AlfK /2015-01-17 17:45
 • Co by było, gdyby
  to rosyjska rakieta się rozbiła? Kupa szumu medialnego i jaki to złom, ten rosyjski sprzęt.
  ~Leszek /2015-01-17 16:24
 • Ciekawe kiedy to niby Ruscy sprowadzili na Ziemię
  fragment rakiety, który ponownie wykorzystali?
  ~nick /2015-01-17 16:12
 • cieniasy
  200 lat za ruskimi w rakietach.
  ~lupo /2015-01-17 14:09
 • Wygaszona
  Rakietę skuteczno "wygaszono" o Platformę.
  ~astronombosy /2015-01-17 13:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...