Informacje
 • Nagle osunęła się ziemia,
  a woda pochłonęła domy

  04-06-2020 18:09 Niebezpiecznie na północy Norwegii

  To nie było spokojne popołudnie dla mieszkańców norweskiego miasta Alta. U wybrzeży fiordu powstało osuwisko, które porwało osiem budynków. Spod zwałów ziemi wydostał się pies i o własnych siłach dopłynął do brzegu.

  W norweskim mieście Alta, położonym nad fiordem Altafjord w prowincji Finnmark, w środę po godzinie 15 osunęła się ziemia. Na miejscu zdarzenia pojawiły się służby ratunkowe wraz z psami tropiącymi.

  Teren został przeszukany, ale nie odnaleziono tam nikogo z mieszkańców. Osuwisko miało około 650 metrów szerokości i ponad 150 metrów wysokości. Zniszczyło osiem budynków, które zsunęły się do fiordu.

  Na nagraniu udostępnionym przez Norweskie Siły Zbrojne widać, jak jeden z domów przewraca się niczym zabawka.

  Zabrali go śmigłowcem

  W środę przedstawiciel policji w rozmowie z telewizją TV2 poinformował, że z osuwiska wydostał się pies. O własnych siłach przypłynął do brzegu. Został zabrany śmigłowcem przez służby ratunkowe i przeniesiony w bezpieczne miejsce.

  Duże zagrożenie

  Od środy panuje w tym miejscu duże zagrożenie kolejnymi osunięciami. Policja zamknęła drogę w pobliżu zdarzenia. Służby ostrzegają też, aby nie podpływać do niego łodziami zbyt blisko.

  - Skontaktowaliśmy się z ludźmi zamieszkującymi ten teren, dlatego wierzymy, że ziemia nikogo nie zabrała. Działania strażaków i medyków w tym miejscu są zakończone - przekazał w środę wieczorem dowódca operacji Torfinn Halvari.

  Co mogło być przyczyną?

  Osuwisko w Alta to nie jedyne podobne zdarzenie w ostatnim czasie w tym regionie kraju. W Lyngen w ubiegły weekend osunęła się ziemia, blokując wjazd do jednego z tuneli.

  Tegoroczna wiosna dotarła do Norwegii po długiej zimie, szczególnie na północy kraju. To doprowadziło do gwałtownej zmiany temperatury. W zimie spadło dużo śniegu, który teraz topnieje, co zwiększa ilość wody w glebie. Wszystko to zwiększa ryzyko kolejnych osunięć, a także powodzi.

  - Na pewno jest to powód, by dalej uważnie obserwować sytuację. Niebezpieczeństwo jeszcze się nie skończyło - tłumaczył w rozmowie z telewizją NRK Bjørn Sønju-Moltzau z Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...