Informacje
 • Na ratunek "najszczęśliwszym zwierzętom świata". Populacja kuoki przetrzebiona przez pożary

  14-12-2020 12:37 Odbudowa stanu liczebnego może potrwać do 2028
  Odradza się populacja kuoki krótkoogonowej Foto: Shutterstock | Video: Shutterstock

  Potrzeba co najmniej 10 lat, zanim populacja kuoki krótkoogonowej odrodzi się po pożarach w Australii Zachodniej - szacują eksperci. Ten krewniak kangurów ze względu na pogodny "wyraz twarzy" zyskał miano "najszczęśliwszego zwierzęcia świata". Należy do ulubieńców internautów, którzy często zamieszczają w mediach społecznościowych jego fotografie.

  Pożar w pobliżu miasta Northcliffe w stanie Australia Zachodnia w 2015 roku zdziesiątkował miejscową populację kuoki krótkoogonowej (Setonix brachyurus), ssaka z rodziny kangurowatych, jedynego przedstawiciela rodzaju kuoka. Ogień pochłonął wtedy 98 tysięcy hektarów lasów, które były domem tych zwierząt. Rok po pożarze australijscy naukowcy szacowali, że w okolicy pozostało tylko 39 przedstawicieli tego gatunku spośród grupy liczącej wcześniej około 600 osobników.

  Dziś w okolicy żyje już około 272 "najszczęśliwszych zwierząt świata", jak bywają nazywane kuoki ze względu na "uśmiechnięte" pyszczki i pogodną, przyjazną naturę.

  Stopniowa odbudowa populacji

  Sytuacja poprawiła się między innymi dzięki działaniom Departamentu ds. Bioróżnorodności i Ochrony Przyrody (DBCA) stanu Australia Zachodnia, ograniczającym populację lisów, które poza człowiekiem są głównym zagrożeniem dla kuoki. Jednak zanim liczebność tych torbaczy powróci do stanu sprzed pożaru z 2015 roku, potrzeba ponad 10 lat - uważają eksperci z australijskiego WWF. W tej chwili typują, że stanie się to około 2028 roku.

  - "Projekt kuoka" pokazuje, jak długo trwa odbudowa populacji po wielkim pożarze buszu - powiedziała Ashleigh Chauvin, konsultantka ds. gatunków WWF. Jak podkreśliła, gatunek ten stanął w obliczu tych samych wyzwań, co wiele innych zagrożonych gatunków, takimi jak fragmentacja siedlisk, susze, pożary lasów i drapieżniki. - Jeden pożar buszu może zniszczyć populację każdego gatunku - ostrzegła Chauvin.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O ENDEMICZNYM GATUNKU Z AUSTRALII

  Kuoka - co to za zwierzę

  Kuoka krótkoogonowa jest średniej wielkości torbaczem (długość do 55 centymetrów, ogon około 30-centymetrowy, waga do 4 kilogramów) zamieszkującym lasy tropikalne. Prowadzi nocny, ziemny tryb życia, w ciągu dnia spędza czas w gęstych zaroślach. Żyje w niedużych grupach rodzinnych. Jest zwierzęciem roślinożernym. Futro kuoki jest gęste, długie, szarobrązowe na głowie, rude na karku.  Osobniki też żyją około pięciu lat.

  W Australii obowiązuje zakaz dotykania oraz karmienia tych zwierząt. Za jego złamanie można otrzymać mandat w wysokości kilkuset dolarów australijskich.




Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....