Informacje
 • "Musicie szybko działać, aby przeżyć". Australia płonie, dwie ofiary śmiertelne

  09-11-2019 13:05 Szaleje kilkadziesiąt pożarów
  Pożary w Australii widziane z kosmosu Foto: Reuters, CNN | Video: NASA

  W Australii wybuchają kolejne pożary. Niebezpieczna sytuacja nie dotyczy już tylko wschodniej części kraju, ale i zachodnich regionów. Zginęły dwie osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Trwają również poszukiwania kilku osób. Ogień zniszczył co najmniej 150 domów.

  Strażacy w Nowej Południowej Walii i Queensland walczą z około 80 pożarami, z których 36 nie jest opanowanych w żadnym stopniu.

  Straż pożarna potwierdziła śmierć dwóch osób, które zginęły w pożarze Kangawalla. Jedno ciało zostało znalezione w spalonym samochodzie w pobliżu miasta Glen Innes. W tym samym rejonie strażacy znaleźli kobietę z poparzeniami połowy ciała. Zmarła w szpitalu.

  - Niestety, straciliśmy dwóch Australijczyków i obawiam się, że stracimy ich więcej - powiedział premier Australii Scott Morrison. Za zaginionych uznaje się siedem osób. Rannych jest co najmniej 30.

  Komisarz straży pożarnej w Nowej Południowej Walii Shane Fitzsimmons powiedział, że ogień zniszczył 150 domów. Dodał, że dotknięte przez pożary zostały również szkoły, mosty i inna infrastruktura w północnej części Nowej Południowej Walii.

  "Najgorszy sezon przed nami"

  Mniejszy pożar nawiedził zachodnią część Australii. Wybuchł na północnych przedmieściach Perth w regonie Gnangara w okolicach drogi Sydney Road, ale jest pod kontrolą. Ostrzeżenia dotyczą też mieszkańców położonego nieopodal miasteczka Gidgegannup. Powinni opuścić domy lub przygotować się do ich ochrony.

  - Jesteście w niebezpieczeństwie i musicie szybko działać, aby przeżyć - ostrzegł mieszkańców Departament Straży Pożarnej i Ratownictwa.

  W zachodniej części kraju panuje wyjątkowo gorąca, sucha i wietrzna pogoda sprzyjająca powstawaniu ognia. Temperatura w Perth sięga 40 stopni Celsjusza. Według prognoz we wschodnich regionach Australii warunki pogodowe w niedzielę przestaną sprzyjać rozprzestrzenianiu się płomieni, jednak mogą pogorszyć się ponownie we wtorek.

  - Najgorszy sezon pożarów przed nami. To jeszcze nawet nie jest lato - podkreślił komisarz straży pożarnej z Nowej Południowej Walii Shane Fitzsimmons.


  Giną koale

  W pożarach ucierpiała populacja koali w rezerwacie przyrody Lake Innes. W wyniku pożaru buszu w Nowej Południowej Walii, który wybuchł jeszcze w październiku, zginęła około połowa należących do niej zwierząt. Te, które udało się uratować, sprowadzono na oddział intensywnej terapii do szpitala dla koali w Port Macquarie.

  - Zgodnie z naszymi badaniami w rezerwacie żyło prawdopodobnie 500-600 koali. Uważamy, że w wyniku pożaru buszu straciliśmy 350 z nich - powiedziała Sue Ashton, dyrektorka szpitala dla koali w Port Macquarie.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI KOALI


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...