Informacje
 • Morze śniegu schodzi z gór. Lawiny mają ochronić przed lawinami

  16-01-2019 21:17 Najwyższy stopień zagrożenia w Alpach Szwajcarskich

  Serię kontrolowanych lawin, wywołanych przez zrzucone ze śmigłowca ładunki wybuchowe, pokazuje film nakręcony w Alpach Szwajcarskich. Niemal w całej Szwajcarii obowiązują najwyższe alerty lawinowe.

  Długotrwałe opady śniegu w Alpach Szwajcarskich powodują, że prawdopodobieństwo zejścia lawin jest bardzo duże. Na większości terytorium Szwajcarii obowiązują alerty najwyższego stopnia.

  Jednym ze sposobów walki z zagrożeniem jest kontrolowane wyzwalanie lawin, zazwyczaj za pomocą odpowiednio umieszczonych ładunków wybuchowych. Akcję taką przeprowadza się, zanim ilość śniegu osiągnie wartość krytyczną.

  Aby było bezpieczniej

  Na nakręconym we wtorek filmie widać jedną z takich operacji, przeprowadzoną przez szwajcarskich specjalistów. Śmigłowcem wznieśli się ponad szczyty górskie i zrzucili ładunki wybuchowe. Nagranie dokumentuje zejście trzech wywołanych w ten sposób lawin.

  Akcja odbyła się w pobliżu stacji narciarskiej w Grimentz.

   

   

  Bezpieczeństwo przed szczytem w Davos

  Tego typu działania prewencyjne prowadzone są również w innych partiach szwajcarskich Alp, na przykład w Davos, które w dniach 22-25 stycznia będzie gościło uczestników Światowego Forum Ekonomicznego.

  Na czas kontrolowanego wysadzania lawin okolicznym mieszkańcom wydaje się zalecenie przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, najlepiej piwnicznych, z zamkniętymi oknami i zasuniętymi roletami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...