Informacje
 • Monsun zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje już prawie 300 osób

  08-09-2014 09:53 Mieszkańcy Kaszmiru walczą z powodziami

  "Narodowa katastrofa" - tak władze Indii nazywają powódź, z którą od początku września zmagają się mieszkańcy Doliny Kaszmiru. Według oficjalnych doniesień żywioł zabił tam już 110 osób, a w sąsiednim Pakistanie kolejnych 160. W akcję ratunkową włączyło się wojsko, straż i policja.

  Powoli kończy się sezon monsunu letniego. Niestety intensywne opady deszczu nadal dają się we znaki mieszkańcom Indii i Pakistanu. Na początku września znów pojawiły się tam ulewy, które ustąpiły dopiero w weekend.

  Powódź zaskoczyła ich we śnie

  W efekcie powstały liczne rozlewiska, które bardzo szybko zaczęły się rozprzestrzeniać. Najgorsza sytuacja nastała w nocy z soboty na niedzielę, kiedy woda zaczęła podchodzić do zamieszkiwanego przez milion osób Śrinagaru i pobliskich wiosek. Powódź zaskoczyła tysiące ludzi we śnie.

  - Nie udało mi się niczego zabezpieczyć, bo nic nie wiedziałem o nadejściu powodzi. Rząd nie wydał żadnego ostrzeżenia przed wysoką wodą - powiedział agencji Reuters Abdul Aziz, któremu udało się uciec ze swojego domu wraz z rodziną.

  - Większość moich sąsiadów spała podczas nadejścia powodzi, dlatego nadal są uwięzieni w domach - mówił w niedzielę.

  Woda zabiła co najmniej 270 osób

  Lokalne władze poinformowały z kolei, że nawet eksperci nie spodziewali się tak rozległej powodzi, dlatego nie wystosowano żadnych ostrzeżeń. W niedzielę indyjski premier, Narendra Modi, przeleciał helikopterem nad Doliną Kaszmiru. Jak później stwierdził, powódź zyskała już status "katastrofy narodowej".

  Modi obiecał, że na odszkodowania dla ofiar wysokiej wody rząd przeznaczy około 200 mln dolarów. Dodał przy tym, że do Śrinagaru ściąganych jest coraz więcej jednostek ratunkowych. Obecnie w akcji udział biorą wojsko, straż i policja. Teraz pomoc płynie ze stolicy Indii. Z Delhi sprowadzane są kolejne łodzie. Do ewakuacji maja posłużyć również śmigłowce i samoloty.

  Jak wynika z oficjalnych doniesień, tegoroczne powodzie w Dolinie Kaszmiru zabiły już co najmniej 110 osób. Media wspominają o 175 ofiarach, jednak zdaniem władz szacunki te są mocno przesadzone. W sąsiednim Pakistanie zginęło natomiast minimum 160 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...