Informacje
 • "Miliony" dżdżownic opanowały boisko piłkarskie

  10-11-2020 15:29 Na obiekcie w tej chwili grać się nie da

  Dżdżownice stały się utrapieniem piłkarzy

  ENEX

  Inwazja dżdżownic na piłkarskie boisko klubu SG Lautern w Niemczech. Obiekt jest czasowo niezdatny do użytku. Łatwo się potknąć lub poślizgnąć i kontuzja gotowa.

  Bosiko klubu piłkarskiego SG Lautern w gminie Lautertal na południu Niemiec nawiedziła plaga dżdżownic. Grać się nie da, bo aktywność zwierząt sprawiła, że cała powierzchnia usiana jest ich kopczykami.

  - Boisko powinno być płaskie, a tutaj wciąż natykamy się na kopce. Gra nie jest bezpieczna, bo kopce są śliskie i łatwo się na nich potknąć poślizgnąć - stwierdził opiekujący się obiektem Stefan Röhm.

  Samo pojawienie się dżdżownic w wilgotnej ziemi nie jest niczym niezwykłym, jednak problem stanowi ich liczba.

  - Tu są miliony "robaków" i jeszcze więcej kopców. Nie możemy zupełnie trenować ani rozgrywać meczów - skarżył się Röhm.

  Mają czym się odżywiać

  Za dramat w dużym stopniu odpowiada sam klub. Ponieważ okolicznym mieszkańcom nie podobał się zapach kompostowanej skoszonej trawy, kierownictwo zdecydowało, że lepszym pomysłem będzie ściółkowanie boiska. Wtedy skoszona trawa pozostaje na miejscu, co przy okazji zmniejsza parowanie wody, ogranicza rozrost chwastów i zapobiega erozji gleby. I tak powstał dla dżdżownic kraj mlekiem i miodem płynący.

  Dżdżownice to saprofagi, odżywiają się martwymi lub rozkładającymi się szczątkami innych organizmów. W skład ich diety mogą wchodzić związki organiczne zawarte w gnijących roślinach i szczątkach zwierząt, obumierających korzeniach, próchnicy glebowej, a także pierwotniaki, glony czy bakterie.

  - Wyglądają na dobrze odżywione, ponieważ tutaj mają dobre miejsce na znalezienie jedzenia - przyznał Röhm.

  Spore koszty

  Rezultatem są ogromne straty finansowe spowodowane brakiem dochodów z biletów i niemożnością korzystania z boiska. Piłkarze muszą jeździć do innych miejscowości i tam opłacać miejsca treningowe.

  Pracownicy firm zajmujących się tępieniem szkodników zasugerowali władzom boiska kilka rozwiązań na pozbycie się dżdżownic, w tym wysuszenie nawierzchni poprzez posypanie jej piaskiem. Röhm wyraził nadzieję, że to zakończy inwazję.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...