Informacje
 • Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  07-06-2013 11:28 W austriackim Grein Dunaj miał niemal 15 metrów
  Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  Grein w chwili przejścia fali kulminacyjnej

  Franz Leitner/strudengau.tv

  Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.

  Grein leżące w górze rzeki, pomiędzy Linz a mocno doświadczonym przez powódź Melk, miało dużo szczęścia. To trzytysięczne miasteczko, a w szczególności jego zabytkową część odgrodzono aluminiowymi zaporami.

  W sumie zabezpieczenia były przygotowane na 15-metrową wodę, ale mały włos, a i to by nie wystarczyło. We wtorek po południu, kiedy przez miasteczko przechodziła fala kulminacyjna, poziom Dunaju osiągnął 14,96 m - w zapasie zostały tylko 4 cm.

  Lepsze od worków

  Zdaniem hydrologa prof. Piotra Kowalczyka, który dla TVN24 opowiadał o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, zapory aluminiowe są bardzo trwałe i skuteczne. - Jak jest dobrze wykonana, dobrze wyliczona, to jest skuteczniejsza niż worek, bo worek jest zrobiony "gwałtownie", układa się go też w sposób bardzo szybki - komentował.

  I dodał: - To jest zupełnie inne zadanie, jedno ma bardziej interwencyjny wkład, natomiast z aluminiową zaporą to my czekamy na tą wielką wodę, która przyjdzie.

  Więcej filmów z Grein

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • !!!!!!!!!!
  inni moga sobie poradzic tylko my co roku borykamy sie z powodziami i podtopieniami.ale coz mozemy zrobic biedni Polacy chyba taki juz nasz zywot.poprostu parodia:(
  ~madzios /2013-06-08 23:57
 • Puście jeszcze bardziej wesołą piosenkę!
  nie pierwszy raz w Tvn Meteo. Za dobre macie humory!
  ~Klins /2013-06-08 21:10
 • Ten tytul to bomba.
  Komentarze juz troche slabsze. Pisanie o badaniach czy symulacjach to tylko poto by cos napisac. Jezeli ktos mysli, ze mozna cos takiego wyciagnac z piwnicy czy garazu i po klopocie to chyba cos przespal. Srednio bystry inzynier potrafi wyliczyc napor wody na taka scianke i jakie trzeba zrobic zakotwiczenie. Jezeli woda przeleje sie gora to bedzie sie przelewac dalej a wal przeciwpowodziowy zostaje najczesciej rozmyty.
  ~hamburg /2013-06-08 20:16
 • Złomiarze
  Złomiarze u nas by sobie z takimi zaporami poradzili
  ~hydrolog /2013-06-08 19:34
 • kosmos
  technologia kosmos !! u nas średniowiecze jak zwykle worki z piaskiem - zdjęcia tego miasta w dole za płotem to bajka - mam nadzieję że im się udało .....brawo za pomysł i odwagę
  ~zbys /2013-06-08 13:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...