Informacje
 • Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  07-06-2013 11:28 W austriackim Grein Dunaj miał niemal 15 metrów
  Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  Grein w chwili przejścia fali kulminacyjnej

  Franz Leitner/strudengau.tv

  Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.

  Grein leżące w górze rzeki, pomiędzy Linz a mocno doświadczonym przez powódź Melk, miało dużo szczęścia. To trzytysięczne miasteczko, a w szczególności jego zabytkową część odgrodzono aluminiowymi zaporami.

  W sumie zabezpieczenia były przygotowane na 15-metrową wodę, ale mały włos, a i to by nie wystarczyło. We wtorek po południu, kiedy przez miasteczko przechodziła fala kulminacyjna, poziom Dunaju osiągnął 14,96 m - w zapasie zostały tylko 4 cm.

  Lepsze od worków

  Zdaniem hydrologa prof. Piotra Kowalczyka, który dla TVN24 opowiadał o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, zapory aluminiowe są bardzo trwałe i skuteczne. - Jak jest dobrze wykonana, dobrze wyliczona, to jest skuteczniejsza niż worek, bo worek jest zrobiony "gwałtownie", układa się go też w sposób bardzo szybki - komentował.

  I dodał: - To jest zupełnie inne zadanie, jedno ma bardziej interwencyjny wkład, natomiast z aluminiową zaporą to my czekamy na tą wielką wodę, która przyjdzie.

  Więcej filmów z Grein

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Teraz Polska!
  Tylko patrzeć jak rząd weźmie przykład i zacznie stawiać płoty zamiast worki z piaskiem... tylko znając ich inteligencje to pewnie będą zwykłe drewniane płoty, albo siatkowane... :D
  ~jacek /2013-06-09 11:56
 • ano
  Szczęścia? Te zapory nie powstały wczoraj ani przedwczoraj. Widocznie ktoś pomyślał po wcześniejszej powodzi, zaprojektował odpowiednie zapory i je wybudował. Teraz tylko na szybko wstawiono słupki i przęsła. Da się? A co u nas zrobiono od 97'?
  ~otton /2013-06-09 11:24
 • Polska ekranem stoi!
  No to znikną wreszcie ekrany z dróg i pojawią się na rzekach. Lobby ekranowe ma kolejny argument aby wyprodukować kolejne knoty i wziąć za nie miliony. Sejm wprawadzi nowe prawo, że wszystkie rowy melioracyjne muszą mieć ekrany p.powodziowe
  ~benny /2013-06-09 10:45
 • do QWERTy
  Widzę źe muszę bardziej "łopatologicznie": Symulacje nie dla wytrzymałości ścianek mam na myśli bo to chyba oczywiste że konstrukcja była projektowana komputerowo i wytrzyma napór wody. Chodzi mi o skutki spiętrzania fali powodziowej przez takie konstrukcje dla obszarów położonych niżej. Po drugie co się stanie np. gdy w coś takiego uderzy zerwany z cumy statek albo kilkutonowe niesione prądem drzewo?
  ~mac /2013-06-09 09:57
 • prawda
  mieszkam tu w dolinie wachau i dumna jestem z takiej wspanialej ochrony przed wielka woda,,,,co roku wylewa dunaj, wiec po raz pierwszy udalo sie aluminiowym walom !!!!!
  ~heidi /2013-06-09 00:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...