Informacje
 • Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  07-06-2013 11:28 W austriackim Grein Dunaj miał niemal 15 metrów
  Miasto, które przed wodą schowało się za płotem

  Grein w chwili przejścia fali kulminacyjnej

  Franz Leitner/strudengau.tv

  Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.

  Grein leżące w górze rzeki, pomiędzy Linz a mocno doświadczonym przez powódź Melk, miało dużo szczęścia. To trzytysięczne miasteczko, a w szczególności jego zabytkową część odgrodzono aluminiowymi zaporami.

  W sumie zabezpieczenia były przygotowane na 15-metrową wodę, ale mały włos, a i to by nie wystarczyło. We wtorek po południu, kiedy przez miasteczko przechodziła fala kulminacyjna, poziom Dunaju osiągnął 14,96 m - w zapasie zostały tylko 4 cm.

  Lepsze od worków

  Zdaniem hydrologa prof. Piotra Kowalczyka, który dla TVN24 opowiadał o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, zapory aluminiowe są bardzo trwałe i skuteczne. - Jak jest dobrze wykonana, dobrze wyliczona, to jest skuteczniejsza niż worek, bo worek jest zrobiony "gwałtownie", układa się go też w sposób bardzo szybki - komentował.

  I dodał: - To jest zupełnie inne zadanie, jedno ma bardziej interwencyjny wkład, natomiast z aluminiową zaporą to my czekamy na tą wielką wodę, która przyjdzie.

  Więcej filmów z Grein

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • super
  Zastanawia mnie jak to jest zamocowane do podłoża... że ten napór wody tego nie rozwali... czapki z głów.
  ~pawel /2013-06-07 13:36
 • Gratulacje
  Można??? Można!!! Gratuluję koncepcji, a polskim służbom gratuluję głupoty z workami i piachem...czy nie można brać przykładu z sąsiadów??? A co do kosztów, pewnie takie zapory kosztują o wiele mniej niż pomoc "powodzianom", którzy żałują na ubezpieczenia i czekają na odszkodowania za darmo...
  ~Pjotr /2013-06-07 13:35
 • myślę, że pęknie
  ten murek i ...........
  ~mag /2013-06-07 13:33
 • a
  Mozna sie obronic przed powodzia tylko polska zacofana
  ~dzimi /2013-06-07 13:31
 • worki vs aluminiowe zapory
  Nie zapominajmy, ze worki z piaskiem wcale nie musza byc tansze od aluminiowej zapory. Worki z piaskiem trzeba wykonac recznie - tzn. trzeba dysponowac X ludzmi ktorzy musza wypracowac Y godzin aby 'wyprodukowac' Z workow z piaskiem.

  Dodajac wszsystkie koszty moze sie okazac ze zakup, ustawienie aluminiowej zapory bedzie tansze i skuteczniejsze niz worki z piaskiem.

  Druga sprawa: Zyjemy w XXI wieku, gdzie dysponujemy technologia wytwarzania i obrowbki roznych materialow, w tym metalu. Wyprodukowanie takich zapor to nie zadna rocket science. Dlatego, moim zdaniem, powinnismy korzystac wiecej z technologi zapor z aluminium. Dlaczego? Bo chcemy sie rozwijac i uzywac technologi ktore ulatwiaja nam zycie. Technologi na czasie.

  Nie twierdze, ze worki z piaskiem sa niepotrzebne i bezuzyteczne. Na pewno moga byc uzywane wg potrzeby i sytuacji kiedy cos bardziej zaawansowanego (tak jak aluminiowe zapory) nie moze byc w prosty sposob uzyte.
  ~alu_struct /2013-06-07 13:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...