Informacje
 • Masakra koali w Australii.
  W tajemnicy uśpiono 700 osobników

  05-03-2015 13:07 "One umierały z głodu"

  Uśpiono 700 koali

  Zdj.: sxc.hu, film: TVN24

  Władze stanu Wiktoria w Australii, w tajemnicy przed społeczeństwem w okresie od września 2013 roku do marca 2014 roku uśpiły prawie 700 osobników koali.

  Koale w latach 70. ubiegłego wieku zostały sprowadzone na przylądek Otway w Australii  w stanie Wiktoria z French Island, gdzie populacja była zbyt duża.

  - Natura teraz sprzeciwia się - mówi reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz. - Tak było i  w tym przypadku, populacja jest zbyt duża. Koale wyjadają lasy eukaliptusowe - dodała.

  Znikają lasy eukaliptusowe

  Lasy eukaliptusowe nie nadążają z produkcją roślinną, było zbyt mało pokarmu. Samice nie były w stanie wykarmić młodych, które ginęły i odorem rozkładających się szczątków zwabiały drapieżniki.

  - Naukowcy zdecydowali więc, że najbardziej humanitarną drogą do wyjścia z tej drastycznej sytuacji będzie uśpienie koali - mówi Paluszkiewicz.

  Koale były zdejmowane z drzew, dostawały środki uspokajające, a na końcu weterynarz je badał przed tym jak został podany środek usypiający.

  - Wystąpił problem z zagęszczeniem tych zwierząt na przylądku Otway w Australii. Koale były chore i głodne - wyjaśniała minister środowiska Lisa Neville. To jest straszny sposób. Upewniłam się, że to były najlepsze działania, jakie można było podjąć. Nie chcę patrzeć na

  cierpienie koali - dodała.

  Owiane tajemnicą

  Cała operacja trzymana była przez władze Wiktorii w tajemnicy. Sprawa wyszła na jaw, kiedy jeden z australijskich reporterów dowiedział się o zaistniałej sytuacji.

  - W ogóle o tym nie mówili. Przyznają się dzisiaj, że nie chcieli mieć kłopotów z mediami, oburzeniem społeczeństwa czy z organizacjami działającymi na rzecz zwierząt - mówi polska podróżniczka Julia Raczko.

  Naukowcy uważali, że populacja 8 tys. koali w jednym lesie jest zbyt duża. 11 osobników na hektar przekracza normy. Szacuje się, że na hektarze powinien mieszkać jeden torbacz.

  Kurcząca się populacja koali

  Populacja koali w Australii spadła z milionów na początku ubiegłego wieku do około 100 tys. w czasach obecnych. Drastyczne zmniejszenie liczebności osobników było skutkiem polowań na torbacze, ze względu na cenne futro, ale również w wyniku zanikania naturalnych siedlisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Eukaliptusy ...
  A dlaczego nikt z Was nie pomyślał, że brakuje Eukaliptusów ze względu na pożary, które są tutaj dość często. Australijczycy te drzewa sadzą ale to nie kwiatek, który za chwilę wyrośnie...
  ~WIOLETTA /2015-03-06 08:37
 • phi
  To weźcie po kilka koali do domu! Mądrale.
  ~sad /2015-03-06 00:56
 • ...
  "również w wyniku zanikania naturalnych siedlisk" - super - ciekawe co spowodowało, zę naturalne siedliska tak sobie nagle wzięły i zaczęły zanikać...
  ~kkk /2015-03-05 15:21
 • Zbyt dużo
  No to najwyższy czas podjąć decyzję o radykalnym zmiejszeniu p[odłowia gatunku homo sapiens.
  ~miki21 /2015-03-05 14:07
 • Koale i Aborygeni
  Kiedyś wymordowali Aborygenów teraz Koale !!!!
  ~darla152 /2015-03-05 14:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....