Informacje
 • Martwy kaszalot przy brzegu.
  W brzuchu kubki, a nawet klapki

  20-11-2018 18:27 Łącznie sześć kilogramów plastiku
  W amazońskiej dżungli odnaleziono zwłoki humbaka Foto: Reuters | Video: Bicho D'água

  U wybrzeży Indonezji znaleziono martwego kaszalota. W jego wnętrznościach było sześć kilogramów plastikowych odpadów, w tym 115 kubków i worek z ponad tysiącem sznurków.

  9,5-metrowy kaszalot spermacetowy został znaleziony u wybrzeży wyspy Kapota w prowincji Celebes Południowo-Wschodni, niedaleko Parku Narodowego Wakatobi na południowym wschodzie Indonezji - podały władze parku. Wakatobi jest popularnym miejscem wśród nurków. Słynie z bogactwa organizmów morskich, takich jak wieloryby i płaszczki.

  Sznurki, kubki, a nawet klapki

  Przyczyna śmierci ssaka nie jest znana, ale służby parku odnalazły w jego żołądku plastikowe butelki, torby, klapki, 115 plastikowych kubków oraz worek z ponad tysiącem sznurków.

  To nie pierwszy taki przypadek w tym regionie. W czerwcu u wybrzeży Tajlandii znaleziono grindwala z 80 kawałkami plastikowych odpadów w brzuchu.

  W walce z tworzywami sztucznymi

  Według raportu organizacji pozarządowych Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment z 2015 roku Chiny, Indonezja, Filipiny, Wietnam i Tajlandia odpowiadają za 60 procent plastikowych odpadów, które przedostają się do wód oceanicznych Ziemi.

  Indonezja zajmuje drugie miejsce w rankingu krajów najbardziej zaśmiecających oceany, ustępując tylko Chinom. Indonezyjskie władze do 2025 roku mają przeznaczyć łącznie prawie miliard dolarów na redukcję użycia plastiku o 70 procent.

  Plastik problemem także w Unii Europejskiej

  Zmniejszyć użycie plastiku stara się także Unia Europejska. Władze UE chcą zwiększyć rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Ma to zwiększyć użycie opakowań wykonanych z tak pozyskanych tworzyw sztucznych.

  - To ważne, by więcej plastiku pochodzącego z recyklingu znalazło się na rynku - poinformował w oświadczeniu Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

  Władze Unii Europejskiej chcą, by do 2025 roku w państwach członkowskich w użyciu znalazło się 10 milionów ton plastiku pochodzącego z powtórnego przetworzenia. Plan dotyczący użycia plastiku na terenie UE zakłada również, że do 2030 roku wszystkie opakowania plastikowe mają pochodzić z recyklingu, a użycie opakowań jednorazowego użytku ma być zmniejszone.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...