Informacje
 • Martwy humbak na plaży w Rio de Janeiro. "Fale wyrzuciły go na brzeg"

  17-09-2020 15:54 W Brazylii

  Młodego, 11-metrowego humbaka znaleziono na plaży w Rio de Janeiro. Unosił się na wodzie, a fale wyrzuciły jego zwłoki na brzeg.

  Jak podają lokalne media, strażacy i urzędnicy publicznej służby sanitarnej pracowali w środę nad usunięciem zwłok wieloryba. Humbaki są często spotykane u wybrzeży Brazylii w okresie od lipca do października. Migrują wtedy do cieplejszych wód, aby rozmnażać się i karmić swoje potomstwo.

  - Samiec ten mierzył około 11 metrów, co oznacza, że był to młody osobnik. Pojawił się na plaży w środę rano. Unosił się na wodzie i fale wyrzuciły jego zwłoki na brzeg - powiedziała Joana Ikeda, weterynarz z Uniwersytetu Stanowego w Rio de Janeiro. Dodała, że z autopsji wynika, że dryfował w morzu przez co najmniej 10 dni.

  Biologia gatunku

  Długopłetwiec oceaniczny, nazywany humbakiem (Megaptera novaeangliae), to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae). Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 14-17 metrów długości i 30-45 ton masy. Humbaki pobierają pokarm głównie w czasie lata, zimą zużywają tłuszcz, który odkłada się pod ich skórą. Głównymi składnikami pokarmowymi na obszarach północnego Atlantyku jest kryl i małe ryby jak śledź atlantycki, gromadnik, łosoś szlachetny, dobijak amerykański, makrela, czarniak i wątłusz srebrzysty.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...