Informacje
 • Mapa miasta na niebie.
  Utworzyły ją kryształki lodu

  16-01-2016 14:18 Niezwykłe zjawisko atmosferyczne w Finlandii
  Mapa miasta na niebie. <br />Utworzyły ją kryształki lodu

  Niezwykłe zjawisko atmosferyczne w Finlandii

  Twitter / @XCsci, @OiskaE

  We wtorek 12 stycznia w Finlandii w gminie Eura widoczne było niezwykłe zjawisko. Na nocnym niebie na złoto rozbłysła mapa miasta. To kryształki lodu utworzyły słupy świetlne odzwierciedlające oświetlenie uliczne.

  Ten niecodzienny widok na zdjęciu uchwyciła Mia Heikkila. Na fotografii widać główne i poboczne ulice miasta, które "odbiły się" na niebie. Ale czym jest to zjawisko i jak to w o ogóle możliwe, że światła miasta widniały na niebie? Wyjaśnienie jest dosyć intrygujące.

  Kryształki lodu jak lustro

  Jak wyjaśnia Tony Phillips z serwisu Spaceweather, na północnej półkuli Ziemi rozwija się zima i często, gdy temperatura spada, słupy światła zdają się wyrastać z ziemi. Miejskie światła odbijają się od kryształków lodu w powietrzu, tworząc świecące kolumny, docierające do nieba. "Świetlne słupy" są w zimie w północnych miastach dosyć często spotykanym zjawiskiem.

  Dokładna mapa na niebie

  Większość osób widzi filary z boku, kiedy wyglądają jak świecące wieże. Jednak Heikkila znajdowała się w centrum miasta, w samym ich środku, w miejscu, z którego wychodziły. Gdy kobieta spojrzała w górę, zobaczyła końce świetlnych słupów, odzwierciedlające światła ulic Kauttua. Jak się okazało, mapa na niebie była nawet dokładniejsza niż ta na papierze, której Heikkila użyła do porównania. Nic jednak dziwnego, skoro miasto na niebie było odbiciem rzeczywistego.

  W Finlandii niezwykłe zjawiska atmosferyczne są prawie na porządku dziennym. Poza dość często występująca zorzą polarną, między innymi w styczniu 2015 roku horyzont rozświetliły tęczowe słupy świetlne.

   

  Słupy świetlne pojawiały się już wcześniej i nie tylko w Finlandii. W grudniu 2015 roku można było zaobserwować je w niektórych miastach Syberii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...