Informacje
 • Mangkhut przemierza Chiny. Na Filipinach rośnie tragiczny bilans ofiar

  17-09-2018 17:53 Prawie 400 osób rannych w Hongkongu

  Mangkhut, jako depresja tropikalna, znajduje się nad południowymi Chinami. W niedzielę na południu kraju ponad trzy miliony ludzi zostało ewakuowanych. Wcześniej tajfun z ogromną mocą uderzył w Filipiny - tam wciąż rośnie bilans ofiar.

  Manghkut kontynuuje swoją wędrówkę przez Chiny. W  prowincji Guandong zabił cztery osoby. W niektórych miejscach fale osiągały wysokość nawet trzech metrów.

  Teraz żywioł kieruje się w stronę prowincji Guangxi.

  Kolejne ofiary na Filipinach

  Rośnie też bilans ofiar na Filipinach. Według informacji filipińskiego portalu Rappler.com, Mangkhut zabił co najmniej 66 osób na Filipinach. Filipińskie władze podają, że większość ofiar śmiertelnych zginęła na skutek osunięć ziemi. Najwięcej, bo ponad 54 ofiary odnotowano w regionie autonomicznym Cordillera na wyspie Luzon. Nadal poszukiwane są 52 osoby.

  Ratownicy wciąż szukają zaginionych osób i wydobywają ciała ze zwałów błota.

  Mangkhut w Hongkongu

  W niedzielę Mangkhut przeszedł przez Hongkong. Jak podaje portal amerykańskiej telewizji CNN, powołując się na informacje hongkońskiego rządu, w niedzielę 391 osób potrzebowało pomocy medycznej. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. W wielu miejscach odnotowano poważne straty. Wiatr powalił drzewa, blokując drogi i przejścia dla pieszych. Pozrywał też dachy z wielu domów i powybijał szyby w oknach.

  Z najbardziej zagrożonych obszarów ewakuowano prawie trzy miliony osób. Na terenie prowincji otwarto ponad 18 tysięcy schronisk. Pozamykano ponad 600 atrakcji turystycznych oraz prawie 30 tysięcy placów budowy.

  Wiatr wiał ze średnią prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę, a porywy osiągały nawet około 220 km/h.

   

  Potężny żywioł

  Wcześniej, tajfun Mangkhut uderzył w północny wschód największej filipińskiej wyspy - Luzon - w sobotę o godzinie 1.40 lokalnego czasu (w Polsce była to godzina 19.40 w piątek). Opuścił ten kraj mniej więcej 20 godzin później. W chwili uderzenia był potworem, ale trochę zwolnił i utracił status supertajfunu (tak nazywa się tajfun, który ma najwyższą kategorię w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona). Obecnie ma drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Mangkhut (co po tajsku oznacza - owoc mangostanu) to 15. tajfun nawiedzający w tym roku Filipiny, gdzie znany jest pod nazwą Ompong.

   

  Koniec górnictwa w Filipinach?

  W konsekwencji ostatnich lawin błotnych wywołanych tajfunem, prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział wyłączenie wszystkich kopalni. Jego zdaniem, wpływ górnictwa na niszczenie środowiska w kraju znacznie przewyższa wszystkie korzyści ekonomiczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...