Informacje
 • "Mam półtora metra wody w domu". Alarm przeciwpowodziowy w okolicach Paryża

  09-02-2021 08:51 Ewakuacje setek ludzi

  Po wielu dniach ulewnych opadów deszczu niektóre rzeki we Francji wystąpiły z brzegów, zalewając ulice i domy. Ewakuowano kilkaset osób. Dla kilku regionów ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

  Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Saintes w Nowej Akwitanii, około 100 kilometrów na północ od Bordeaux, gdzie wylała rzeka Charente, osiągając niemal rekordowy poziom 6,20 metra.

  Na wielu ulicach woda sięga ludziom do pasa, a z części miasta ewakuowano mieszkańców, ponieważ zalanie instalacji elektrycznych pozbawiło ich prądu. Jak przekazał Pascal Leprince ze straży pożarnej w Saintes, ewakuowanych zostało 400 osób. Według jego szacunków do 800 osób opuściło domy na własną rękę.

  "Mam półtora metra wody w domu"

  Po wschodniej stronie Paryża z brzegów wystąpiła rzeka Marna, prawy dopływ Sekwany. - Mam półtora metra wody w domu - powiedział jeden z poszkodowanych w podparyskiej gminie Esbly.

  Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w siedmiu departamentach, w tym dla departamentu Sekwana i Marna na wschód od stolicy kraju.

  Zamknięte bulwary nad Sekwaną

  W Paryżu od kilku dni zamknięte są pewne partie bulwarów nad Sekwaną. Jednak poziom wody, który w poniedziałek wynosi 4,35 metra, daleki jest od rekordu z 2016 roku, kiedy sięgnął on 6,10 metra.

  Na południowym wschodzie kraju, gdzie w ubiegłym tygodniu wylała rzeka Garonna, zalewając okolice miejscowości Marmande i La Reole, woda zaczyna się cofać. Znane z produkcji koniaku miasto Cognac również zostało częściowo zalane.

  Z kolei na północnym wschodzie kraju pojawiły się dość obfite opady śniegu. Warunki drogowe się pogorszyły, jednak znacznie bardziej trudniejsza występuje na przykład w sąsiednich Niemczech i Belgii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...