Informacje
 • "Mam półtora metra wody w domu". Alarm przeciwpowodziowy w okolicach Paryża

  09-02-2021 08:51 Ewakuacje setek ludzi

  Po wielu dniach ulewnych opadów deszczu niektóre rzeki we Francji wystąpiły z brzegów, zalewając ulice i domy. Ewakuowano kilkaset osób. Dla kilku regionów ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

  Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Saintes w Nowej Akwitanii, około 100 kilometrów na północ od Bordeaux, gdzie wylała rzeka Charente, osiągając niemal rekordowy poziom 6,20 metra.

  Na wielu ulicach woda sięga ludziom do pasa, a z części miasta ewakuowano mieszkańców, ponieważ zalanie instalacji elektrycznych pozbawiło ich prądu. Jak przekazał Pascal Leprince ze straży pożarnej w Saintes, ewakuowanych zostało 400 osób. Według jego szacunków do 800 osób opuściło domy na własną rękę.

  "Mam półtora metra wody w domu"

  Po wschodniej stronie Paryża z brzegów wystąpiła rzeka Marna, prawy dopływ Sekwany. - Mam półtora metra wody w domu - powiedział jeden z poszkodowanych w podparyskiej gminie Esbly.

  Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w siedmiu departamentach, w tym dla departamentu Sekwana i Marna na wschód od stolicy kraju.

  Zamknięte bulwary nad Sekwaną

  W Paryżu od kilku dni zamknięte są pewne partie bulwarów nad Sekwaną. Jednak poziom wody, który w poniedziałek wynosi 4,35 metra, daleki jest od rekordu z 2016 roku, kiedy sięgnął on 6,10 metra.

  Na południowym wschodzie kraju, gdzie w ubiegłym tygodniu wylała rzeka Garonna, zalewając okolice miejscowości Marmande i La Reole, woda zaczyna się cofać. Znane z produkcji koniaku miasto Cognac również zostało częściowo zalane.

  Z kolei na północnym wschodzie kraju pojawiły się dość obfite opady śniegu. Warunki drogowe się pogorszyły, jednak znacznie bardziej trudniejsza występuje na przykład w sąsiednich Niemczech i Belgii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...