Informacje
 • "Mam nadzieję, że nauka się myli".
  Megatrzęsienie ziemi zatopi wybrzeże USA

  18-07-2015 12:48 Armagedon w strefie subdukcji Cascadia

  Strefa subdukcji Cascadia

  youtube.com/Shay Lennox (science-story.com)

  Zachodnie wybrzeże USA zniknie z powierzchni Ziemi - to niemal pewne. Nie wiemy tylko kiedy to nastąpi. Przyczyną będzie drzemiąca pod ziemią gigantyczna siła.

  Istnieje takie miejsce głęboko pod powierzchnią Ziemi, o którym mało kto wie. Jednak nadejdzie taki dzień za kilka dekad, kiedy wszyscy przekonamy się, czym jest strefa subdukcji Cascadia.

  Około 130 kilometrów od wybrzeża Oregonu w Stanach Zjednoczonych pod powierzchnią Pacyfiku sytuacja jest dość "napięta". Od tysięcy lat nieustannie ścierają się ze sobą dwie płyty tektoniczne, a powstające między nimi ciśnienie wciąż rośnie, zbliżając się nieuchronnie do chwili, kiedy sięgnie zenitu.

  Co nastąpi?

  Według naukowców powstanie ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku którego krawędź kontynentu ulegnie obniżeniu o niemal 10 metrów. Z powierzchni znikną tysiące budynków i infrastruktura energetyczna. W ciągu 15 minut megatsunami uderzy w północno zachodnie wybrzeże, tworząc zabójczą ścianę wody o długości 1130 kilometrów.

  Śmierć poniesie 13 tysięcy osób, a ponad milion straci dach nad głową. Potrzeba dostaw wody i żywności będzie dotyczyć ponad dwóch milionów ludzi.

  Brak systemu ostrzegania

  Niektóre kraje (np. Japonia) wdrożyły systemy ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, które automatyczne zamykają elektrownie i linie kolejowe, ostrzegają szpitale i ludność za pomocą alarmu dźwiękowego.

  Jednocześnie żaden z tych systemów nie powstał w regionie północno zachodniego Pacyfiku, co czyni ten apokaliptyczny scenariusz jeszcze bardziej przerażającym.

  Strach

  Artykuł na ten temat opublikowany w magazynie New Yorker wywołał falę przerażenia, która przeszła przez media społecznościowe. Na naukowców z Seattle spadła lawina pytań od zaniepokojonych czytelników.

  - Ogólnie rzecz biorąc, artykuł był dobrze udokumentowany, jednak pozostawia wrażenie nadciągającej znacznie większej dewastacji niż przewidujemy - uspokajał John Vidale, dyrektor organizacji monitorującej sejsmikę południowo-zachodniego Pacyfiku (PNSN) na sesji pt. "Zapytaj mnie, o co chcesz".

  Prawdopodobieństwo

  Jak powiedział Keneth Murphy dyrektor oddziału Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego odpowiedzialnego za Alaskę, Idaho, Oregon i Waszyngton, prawdopodobieństwo wystąpienia takiego trzęsienia ziemi w ciągu najbliższych 50 lat wynosi jeden do trzech.

  - To jedyny raz, kiedy naprawdę mam nadzieję, że nauka się myli, a ten kataklizm nie nastąpi jeszcze przez tysiąc lat - dodał Murphy.


  Poniższy film przedstawia animację procesów tektonicznych na przykładzie strefy subdukcji Cascadia:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • NIEDŁUGO
  Nikomu tego nie mówcie, ale ja słyszałem, że Pani maria już niedługo ma zaręczyś się z Panem Stanisaławem i mimo różnicy wiieku 60 lat są naprawdę szczęśliwi, a Pan Stanisław zaczął częściej opuszczać dom opieki
  ~Tadek /2015-09-17 09:37
 • jakie ofiary???
  Jak wiedzą to mogą już teraz przesiedlić ludzi, nie ważne czy za 50lat czy za 1000lat dojdzie do katastrofy. Ilosc ofiar maxymalnie 2 niemądrych turystów.
  ~Omega123 /2015-07-19 10:33
 • Kevin
  Kevin Costner przewidzial to juz wiele lat wczesniej - "Wodny Świat" :)
  ~mario /2015-07-19 07:36
 • Animacja pierwsza klasa!
  Treść jeszcze jako tako, ale animacja - tzw. szapoba!
  ~sqra /2015-07-19 00:53
 • trzesienie
  plyty tektoniczne sa nie tylko na zach. wybrzezu USA, w Japonii jest z tym o wiele gorzej, mieszkam w Vancouver 38 lat, co jakis czas nam o tym przypominaja wowczas sprzedaz podrecznych tzw. "safety kits" (woda na pare dni, granole itp.) idzie wysoko w gore. Kiedy bedzie trzesienie nikt nie wie. Ostatnie bylo (duze) 300 lat temu nastepne ma byc od 300-500 lat, zobaczymy coz mozemy zrobic
  jedrrus /2015-07-18 22:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...