Informacje
 • Małoletni wspinacze zginęli w drodze na szczyt

  23-04-2017 20:24 Mieli na swoich kontach po kilka rekordów

  Dwoje młodych wspinaczy zginęło w Rumunii pod lawiną. Nastoletni rekordziści byli w drodze na kolejny szczyt.

  Do tragedii doszło w sobotę w Rumuni. W górach Retezat, będących częścią Karpat Płudniowych, zeszła lawina, która zabiła 12-letniego Erika Gulacsiego i 14-latkę Dor Getę Popescu.

  Młodzi wspinacze byli razem ze swoimi ojcami w drodze na szczyt Varful Peleaga w Górach Fogaraskich.

  Zagrożenie lawinowe

  Gdy zeszła lawina, na szczycie góry znajdowała się grupa 50 osób. Ratownicy górscy ostrzegali przed zagrożeniem, ponieważ w ostatnich dniach w Rumunii występowały intensywne opady śniegu. Lokalnie w rejonie pokrywa śnieżna miała 180 cm. Zdaniem ratowników lawinę mogła spowodować duża grupa ludzi, która weszła na szczyt.

  Rekordy nastolatków

  Nastoletni alpiniści, mimo młodego wieku, byli już rekordzistami. 14-letnia Popescu po raz pierwszy pobiła rekord, mając 10 lat. Została najmłodszą osobą, która wspięła się na górę Ararat, deklasując swoją starszą siostrę Coco, która zrobiła to mając 12 lat.

  W 2016 roku Popescu stała się najmłodszą wspinaczką, która wspięła się na argentyński szczyt Aconcagua o wysokości 6962 m n.p.m.

  12-letni Erik Gulacsi wspinał się od kiedy miał osiem lat. W 2016 roku zdobył najwyższy szczyt Kaukazu - Elbrus, mający wysokość 5642 m n.p.m. i był najmłodszym chłopcem w Europie, który tego dokonał. Jego ostatnim europejskim rekordem było wspięcie się na Aconcaguę w styczniu 2017 roku. Chłopiec dokonał tego w wieku 12 lat.

  Poszukiwania i trudna pogoda

  Poszukiwania rozpoczęły się zaraz po zejściu lawiny, jednak nie można było ich kontynuować ze względu na złą pogodę. Ratownicy rozpoczęli ponownie akcję w niedzielę rano. Z powodu trudnych warunków po osunięciu się śniegu nie można było także wysłać na miejsce wypadku śmigłowca.

  W wyniku lawiny kilka osób zostało rannych, jednak większość osób spędziła noc bezpiecznie w schronisku górskim.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • głupi ojciec głupia matka głupi sasiad i sasiadka
  tak sie skłąda ze byłem i na elbrusie i aconcaqule na szczescie nie jako 12, 13 latek tylko jako dorosły facet i wiem jedno, dla dziecka to nie jest i nie moze stanowic zadnej przyjemnosci. dla chorych ambicjonalnie ojców tych dzieci nie wiem co im siedzi w głowie i jakimi sa psycholami ale dostali lekcje której nigdyn ie zapomną ,zal dzieci głupota ojców poraza, wyscig szczurów po trupoach do celu niestety
  ~bart8bart8bart8 /2017-04-26 22:43
 • OWACJE NA STOJĄCO
  BRAWOOOOO...
  ~Dominik /2017-04-25 13:23
 • marzenia rodziców
  Niestety pewnie dzieci realizowały niespełnione marzenia swoich rodziców, bo nie sądzę by 10- letnie dziecko wiedziało co to jest góra Ararat i chciało na nią wejść. A potem się zaczęło kręcić, kolejne rekordy, sponsorzy i pieniądze. Rodzice wyczuli sposób na sławę i pieniądze. Niestety skończyło się dramatem.
  ~chesterdb /2017-04-23 23:09
 • Pasja
  Za marzenia grozi śmierć w niektórych przypadkach.
  marcinponiewierski /2017-04-23 22:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...