Informacje
 • Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

  16-03-2012 17:55 To kolejny kataklizm w tym roku
  Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

  Australia nękana jest przez powodzie od początku roku. Teraz zagraża jej kolejny cyklon

  Fot. NASA

  Początek roku jest dla Australii katastrofalny. Kraj nawiedziły liczne powodzie, a w ląd uderzyły już trzy cyklony. Teraz mieszkańcom północnego zachodu zagraża Lua, sklasyfikowana jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy spodziewają się, że zjawisko zrujnuje irlandzkiej mniejszości Dzień św. Patryka.

  Australia znajduje się obecnie pod wpływem dwóch niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia. Jeden przekształcił się w cyklon tropikalny o nazwie Lua i cały czas przybierając na sile, przemieszcza się w kierunku północno-zachodniego wybrzeża. Drugi nie rozwinął się do postaci cyklonu, ale na północy przyniósł opady na poziomie 250 mm.

  Tropikalny cyklon Lua jest coraz bliżej północno-zachodniego wybrzeża Australii. W piątek wzmocnił się do 4 kategorii, w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Australijskie Biuro Meteorologiczne ostrzega, że przyniesie ulewne deszcze i towarzyszyć mu będzie bardzo silny wiatr.

  Według portalu AccuWeather.com, Lua uderzy w australijski ląd 17 marca. Tego dnia obchodzony jest hucznie Dzień św. Patryka. Organizowane przez mniejszość irlandzką parady mogą zostać odwołane.

  Nieszczęście za nieszczęściem

  Władze kraju obawiają się, że cyklon może przynieść kolejną katastrofalną powódź. Kilkanaście dni temu padające przez kilka dni ulewne deszcze doprowadziły do poważnych podtopień we wschodniej części kraju, w stanach Queensland, Nowa Południowa Walia i Victoria.

  Kilka tysięcy osób było ewakuowanych, a wiele miast znalazło się pod wodą. Na naprawę skutków powodzi państwo wyda setki milionów australijskich dolarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...