Informacje
 • Lorenzo jest coraz bliżej Azorów.
  "Ten huragan uderzy z dużą siłą"

  01-10-2019 21:07 Odwołano lekcje w szkołach
  Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Sebastien (Ventusky.com) Foto: NASA Earth Observatory | Video: Ventusky.com

  Mieszkańcy Azorów przygotowują się na nadejście huraganu Lorenzo. Żywiołowi towarzyszy wiatr wiejący z prędkością 155 kilometrów na godzinę, co oznacza, że ma on drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Według informacji Narodowej Służby Pogodowej (NWS), huragan Lorenzo kieruje się na północny wschód z prędkością 41 kilometrów na godzinę. We wtorek wieczorem polskiego czasu znajdował się w odległości 620 kilometrów od wyspy Flores, należącej do archipelagu Azorów. Lorenzo ma kierować się w ciągu kolejnych dni w tym samym kierunku, ale z większą prędkością. Rano w środę lokalnego czasu huragan ma przejść obok zachodniej części archipelagu.

  Ulewny deszcz i silny wiatr

  Żywiołowi towarzyszy wiatr wiejący ze średnią prędkością 155 km/h, co znaczy, że ma drugą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona.

  Synoptycy prognozują opady deszczu rzędu 25-50 litrów wody na metr kwadratowy, co może zagrażać powodziami. Niebezpieczeństwo stwarzać będą też huraganowe porywy wiatru.

  W mocy są ostrzeżenia dla wysp Flores, Corvo, Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa, Terceira, Sao Miguel i Santa Maria.

  "Mieszkańcy są przygotowani"

  Mieszkańcy Azorów szykują się na nadejście Lorenzo. Zabezpieczają swoje łodzie i uszczelniają drzwi w sklepach przed zalaniami.

  - Jesteśmy przyzwyczajeni do takich zjawisk, ale to jest trochę silniejsze - powiedział w rozmowie z agencją Reutera 58-letni Daniels Matos, który zabezpieczał swoją łódź w mieście Angra do Herosimo na wyspie Terceira.

  - Nie jestem meteorologiem, ale ludzie mówią, że ten huragan będzie bardzo silny - relacjonował właściciel innej łodzi Francisco Reis. - Zobaczymy, czy za bardzo od niego nie ucierpimy - dodał.

  Przedstawiciel obrony cywilnej Carlos Neves przekazał, że nadzoruje działania policji i wojska. Kieruje też większą liczbę lekarzy na wyspy, które mają ucierpieć najbardziej.

  - Ten huragan uderzy w nas z dużą siłą, szczególnie w zachodnie wyspy. To będzie długa noc, ale jesteśmy przygotowani - powiedział Neves.

  Odwołane lekcje

  Lokalny rząd odwołał środowe lekcje w szkołach. Tego dnia zamknięte będą też urzędy. Na niektórych wyspach nie będą czynne porty morskie.

  Azoryjskie linie lotnicze SATA prognozują, że utrudnienia dotkną w środę ponad tysiąc pasażerów podróżujących między Lizboną, a głównymi wyspami archipelagu.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...