Informacje
 • "Liczy się każdy centymetr". Marica budzi przerażenie w okolicy

  11-12-2014 10:03 Rzeka podniosła się o 5 m osiągając poziom krytyczny. Wody wciąż przybywa

  Mieszkańcy bułgarskiego miasta Swilengrad z coraz większym niepokojem obserwują lokalną rzekę Marica. Jej poziom podniósł się o pięć metrów, osiągając krytyczną wysokość i wciąż rośnie. - Nie spaliśmy od 24 godzin - przyznają ludzie, których domy znajdują się najbliżej nurtu. - Liczy się każdy centymetr rzeki. Zalało nas już trzy lata temu. Wówczas woda w naszym salonie sięgała do pasa - zauważają.

  Rzeka Marica przecinająca południe Bułgarii, stanowi bezpośrednie zagrożenie od momentu, gdy jej poziom wzrósł o pięć metrów i wciąż się podnosi. Najbardziej zaniepokojeni są mieszkańcy miasta Swilengrad, doskonale pamiętający powódź sprzed trzech lat.

  "Liczy się każdy centymetr"

  W związku z niebezpiecznie wysokim poziomem wód w korycie wszystkie lokalne służby są w stanie gotowości do działania. Na szczęście jeszcze nie doszło do incydentów zagrażających bezpieczeństwu w regionie. Mieszkańcy nie kryją obaw przez kolejnym zalaniem - ostatnia powódź była destrukcyjna dla całego regionu.

  - Nie spaliśmy od 24 godzin - przyznają niektórzy ludzie mieszkający najbliżej rzeki. - Liczy się każdy centymetr rzeki. Zalało nas już trzy lata temu, woda w naszym salonie sięgała nam wtedy do pasa - wspominają.

  Przeciekające wały

  W krytycznych miejscach są ustawione worki z piachem, tworzące swoiste wały przeciwpowodziowe. Są stale wzmacniane poprzez dokładanie kolejnych, co jednak nie daje pożądanych efektów. Niektórzy zwracają uwagę, że woda znajduje ujście i miejscami po prostu przelewa się przez prowizoryczne zapory.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...