Informacje
 • Lawiny błotne w Chorwacji. Osunęła się ziemia

  11-10-2015 21:32 Koparki pracują

  Na półwyspie Peljesac w Chorwacji pojawiły się lawiny błotne. Stoją za nimi ulewy, a także fakt, ze okoliczna roślinność jest uboga na skutek niedawnych pożarów.

  W nocy z soboty na niedzielę w Chorwacji spadło bardzo dużo deszczu. W efekcie na półwyspie Peljesac na północny zachód od Dubrownika osunęła się ziemia. Teren ten jest górzysty i w kilku miejscach lawiny błotne zatamowały ruch - m.in. na ulicy w miejscowości Trstenik w południowej części półwyspu.

  Na jezdnię wypłynęła ogromna ilość błota i skał. Ruch został wstrzymany. Przy udrażnianiu przejazdu pracują miejskie służby. Koparkami oczyszczają ulice z gruzu.

  Winne pożary

  Mówi się, że deszcz spowodował lawinę błotną, ponieważ roślinność na wyspie jest bardzo uboga. Ten fakt zmniejszył drenaż wód podziemnych, czyli przemieszczanie się ich w ziemi. Na półwyspie latem szalały pożary lasów, dlatego obecnie teren ten jest mniej pokryty roślinnością niż zazwyczaj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • DADZĄ RADĘ
  Chorwaci maja piękne drogi i dadzą rade to bardzo zorganizowany naród, zawsze podziwiam stan dróg podczas corocznych wakacji w Chorwacji i co roku mja nowe drogi.
  ~CRO /2015-10-12 11:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...