Informacje
 • Lawiny błotne i powódź zabijają ludzi na Sri Lance

  18-05-2016 12:30 Żywioł pozbawił życia kilkadziesiąt osób
  Lawiny błotne i powódź zabijają ludzi na Sri Lance

  Osuwiska ziemi w Sri Lance

  Shuttercstock

  Opady ponad 300 l/mkw. deszczu w ciągu jednego dnia, przez cztery doby z rzędu, wywołały ogromne powodzie na Sri Lance. Na ich skutek powstało wiele lawin błotnych, w których zginęło co najmniej 46 osób, a kilkaset uważa się za zaginione. Ulewy są związane z nadejściem monsunu letniego.

  Na Sri Lance pojawiły się powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Są skutkiem czterodniowych, obfitych opadów deszczu. Żywioł pozbawił życia prawie pięćdziesiąt osób i wymusił ewakuację ponad 250 tysięcy mieszkańców kraju. Powódź dotknęła 25 dystryktów tego wyspiarskiego państwa. Najwięcej deszczu spadło w północnej części dystryktu Kilinochchi, gdzie w ciągu doby napadało 373 l/mkw. deszczu.

  - To była najgorsza ulewa od 2010 roku - powiedział Pradeep Kodippili, rzecznik Centrum Zarządzania Kryzysowego na Sri Lance.

  Lawiny błotne

  W nocy z wtorku na środę doszło do najtragiczniejszych osuwisk rozmokłej ziemi. W okręgu Kegalle, oddalonym ok. 100 km od stolicy kraju - Kolombo, pod ogromną warstwą błota zginęło 16 osób. Działacze lokalnego Czerwonego Krzyża podejrzewają, że pod lawiną uwięzionych może być nawet 200 rodzin. Rzecznik armii poinformował, że z zagrożonych rejonów udało się ewakuować ok. 150 mieszkańców.

  Władze niosą pomoc

  Służby ratownicze niosą pomoc poszkodowanym, wykorzystując przy tym helikoptery i łodzie. W dystrykcie Puttalam, leżącym w północno zachodniej części wyspy, uratowali już ponad 200 osób uwięzionych we własnych domach.

  Zalane drogi i powalone drzewa spowodowały, że w stolicy Sri Lanki pojawiły się ogromne korki. Ponadto wstrzymano ruch kolejowy, ponieważ tory znalazły się pod wodą. Do zabezpieczenia parlamentu przed niebezpiecznym żywiołem rząd skierował wojsko.

  Powodzie w Indiach

  Ulewne deszcze pojawiły się również w niedaleko położonych od Sri Lanki indyjskich stanach: Tamil Nadu i Kerala. W nadmorskich miejscowościach stanu Kerala żywioł zniszczył ponad 100 gospodarstw. Tymczasem lokalni meteorolodzy alarmują, że w nadchodzących dniach w Tamil Nadu nadal będzie mocno padać. Przestrzegają rybaków, żeby nie wypływali w morze.

  Pogodowa huśtawka

  Powodzie i susze na Sri Lance i w Indiach są cyklicznie. Jest to związane z pojawianiem się w tych rejonach świata monsunu. Trwa on od maja do września. Kolejny pojawia się w grudniu i trwa do lutego. Między tymi okresami praktycznie nie pada, skutkiem czego pojawiają się susze. Przed nadejściem monsunu letniego Hindusi zmagają się z ogromną falą upałów. W grudniu 2014 roku podobne warunki atmosferyczne zmusiły ponad 100 tys. ludzi do opuszczenia swoich domów pociągnęły,a śmierć poniosły wtedy 24 osoby.

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...