Informacje
 • La Niña powoli słabnie. "Zmiana oscylacji jest nieuchronna"

  08-04-2021 19:09 Podało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu
  Na czym polegają zjawiska El Nino i La Nina? Foto: Shutterstock, cpc.ncep.noaa.gov | Video: NOAA

  Według synoptyków z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu zjawisko La Niña słabnie. Istnieje też 80-procentowa szansa, że od maja do lipca 2021 roku występować będzie faza neutralna oscylacji południowej (ENSO) – poinformowali w czwartek amerykańscy synoptycy.

  Przejście od La Niña do fazy neutralnej ENSO prawdopodobnie nastąpi na półkuli północnej w ciągu najbliższego miesiąca.

  ENSO (El Nino-Southern Oscillation) to naturalne zjawisko o charakterze cyklicznym, które łączy w sobie dwie przeciwstawne fazy: ciepłą - El Niño oraz zimną - La Niña. Jego faza neutralna to okres przejściowy pomiędzy nimi – tłumaczyło amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu, agenda Narodowej Służby Pogodowej (NWS). - Synoptycy zgadzają się co do tego, że zmiana oscylacji jest nieuchronna – dodają.

  Czym jest La Niña?

  Zjawisko La Niña występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

  Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Niña wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

  La Niña może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Niño, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...