Informacje
 • La Nada zdominowała pogodę na Pacyfiku. Anomalia trwa już 16 miesięcy

  10-09-2013 21:36 Neutralne warunki na oceanie powodują powstawanie ekstremalnych zjawisk
  La Nada zdominowała pogodę na Pacyfiku. Anomalia trwa już 16 miesięcy

  La Nada zaznaczona na zielono, na filmie: jej skutki w Teksasie

  NASA

  Cisza na Pacyfiku powoduje powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w wielu rejonach świata. Od ponad roku na Oceanie Spokojnym dominuje zjawisko La Nada. Meteorolodzy ustalili, że susze w Stanach Zjednoczonych, rekordowo śnieżne zimy - to wszystko właśnie przez La Nadę.

  Trzy procesy: El Nino, La Nina oraz La Nada to główne wyznaczniki zmian klimatyczych. Naukowcy określają intensywność tych zjawisk na podstawie pomiarów poziomu oceanu, a dane uzykują dzięki satelicie Jason-2.

  Od ponad roku jest neutralnie

  Od około 16 miesięcy na prawie całej długości Pacyfiku wzdłuż równika panuje La Nada. Jest to zjawisko, które przynosi neutralne warunki. Według wielu modeli, stan ciszy na równiku ma się utrzymać do wiosny 2014 roku - informuje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna.

  Trudne prognozowanie

  - Bez obecności El Nino i La Nina pogoda będzie determinowana przez różne inne czynniki klimatyczne, które są mniej przewidywalne. Dlatego cisza na morzu, czyli La Nada, bardzo utrudnia tworzenie prognoz długoterminowych. To tak jak jazda w nieznane bez mapy: sprawia, że prognozowanie jest trudne - wytłumaczył Bill Patzert, klimatolog z NASA.

  Na oceanie najczęstsza jest cisza

  Z analizy danych ostatnich kilkudziesięciu lat wynika, że La Nada jest obecnie dominującym zjawiskiem na Pacyfiku, El Nino i La Nina są dużo słabsze. Badacze zauważyli, że wczasie, kiedy dominuje La Nada, w Stanach Zjednoczonych zachodzą ekstremalne warunki pogodowe, na przykład wyjątkowo wilgotne lub rekordowo suche zimy.

  Niby neutralnie, a bardzo ekstremalnie

  - Neutralne warunki kojarzą się nam z czymś łagodnym. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeśli spojrzymy w przeszłość i przeanalizujemy pogodę, jaka panowała czasie, gdy na Pacyfiku dominowała La Nada, to okazje się, że zazwyczaj są to najbardziej ekstremalne warunki. Tak na przykład susza, która trwa obecnie za zachodzie USA. Nie jest to na pewno nic normalnego i łagodnego - dodaje Patzert.

  Poziom wody w oceanach zależny jest przede wszystkim od temperatury. W ogrzewającym się oceanie wzrasta poziom wód, kiedy się ochładza jest odwrotnie. Żółte i czerwone obszary pokazują, w których miejscach poziom wody jest wyższy niż powinien być naturalnie, natomiast kolor zielony pokazuje, na których obszarach poziom jest bliski normalnemu. Niebieski i fioletowy - to miejsca, gdzie woda jest chłodniejsza, w związku z czym jej poziom jest niższy. Akweny, gdzie poziom jest wyższy, sprzyjają powstawaniu El Nino, natomiast tam, gdzie poziom jest niższy, tworzy się La Nina. Jak widać na zdjęciu, wzdłuż równika dominuje neutralny zielony kolor, a to oznacza, że występuje tam La Nada.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kto tu ta muzykę dobierał?
  Wielbiciel Misia Uszatka?
  ~Pit /2013-09-27 06:56
 • Pierdu
  Pierdu Pierdu
  ~Pierdu /2013-09-26 20:54
 • To normalne
  Jeśli ciągle słysze, że występują same anomalie, El Nino, La Nina, a teraz La Nada to zaczynam podejrzewać, że nie sa to zadne anomalie ale normalne zjawiska. Anomalią byłby ich brak.
  ~ElLaLa /2013-09-11 08:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...