Informacje
 • Kwietniowy rekord zimna w chorwackim mieście. Było 12 stopni mrozu

  07-04-2021 20:26 Zimowa aura wróciła do Europy

  Arktyczne powietrze ogarnęło znaczną część Europy. Do tego stopnia, że temperatury pobiły rekordy zimna. W jednym z chorwackich miast tak zimno w kwietniu nie było od 159 lat. Śnieg spadł na Bałkanach, ale też Półwyspie Apenińskim, Belgii czy Holandii.

  Silny podmuch mroźnego powietrza, któremu w niektórych miejscach towarzyszyły opady śniegu, dotarł do Europy. Rozlał się na ogromnym obszarze, obejmując nawet Bałkany.

  Jak informują chorwackie media, w kilku miastach tego kraju padły kwietniowe rekordy zimna. Mieszkańcy miejscowości Gospić w środkowej części Chorwacji w środę rano obudzili się z najniższą zanotowaną temperaturą dla tego miesiąca od 1862 roku. Termometry pokazały tam -12 stopni Celsjusza. 

  Jak podały tamtejsze służby meteorologiczne (DHMZ), rekordy zarejestrowano także w Zagrzebiu, Rijece, Ogulinie i Karlovacu.

  Kilka dni temu padły rekordy ciepła

  To gwałtowna zmiana pogody, bo jeszcze przed kilkoma dniami w niektórych regionach Europy padały rekordy ciepła dla marca. W ubiegłym tygodniu w Holandii, Francji, Belgii i Luksemburgu odnotowano wyjątkowo wysoką temperaturę, która wynosiła więcej niż ustanowione przed laty rekordy dla marca. Ostatniego dnia miesiąca w Paryżu termometry wskazały 25,5 st. C, co było najwyższą odnotowaną temperaturą w tym miesiącu dla Europy.

  We Włoszech i na Bałkanach

  Do Włoch powróciła iście zimowa aura, a lodowate masy powietrza przetoczyły się przez Półwysep Apeniński. W mieście Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska pojawiły się opady śniegu. Temperatura spadła miejscami do około 10 stopni. Wiał tak silny wiatr, że drzewo spadło na dom w znanym włoskim kurorcie – Rimini. Konieczna była interwencja strażaków.

  Służby apelowały do kierowców, by dostosowali prędkość i styl jazdy do warunków panujących na drogach oraz o zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Chorwacka Służba Meteorologiczna wydała nawet specjalne oświadczenie dotyczące nagłej zmiany pogody.

   

  Przez intensywne opady śniegu utrudniony był ruch drogowy w rumuńskim Braszowie. W ciągu kilku godzin spadło tam około 30 centymetrów śniegu. Na niektórych ulicach utworzyły się korki, ponieważ część kierowców zmieniła już opony zimowe na letnie.

  W Słowenii doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym. Przyczyną były słaba widoczność i śliska nawierzchnia. Część autostrad musiała zostać zamknięta. Sytuację pogodową utrudniał także silny wiatr, który rozpędzał się do 90 kilometrów na godzinę.

  W krajach Beneluksu

  Ciepłe ubrania musieli wyjąć z szaf w środę mieszkańcy Belgii. W dużej części kraju spadł śnieg i grad. Wtorkowe opady sięgnęły nawet 15 centymetrów. Według prognoz jeszcze ich przybędzie. Służby drogowe zapewniły, że pługi i piaskarki czekają w gotowości.

  Jeszcze tydzień temu pogoda w Belgii sprzyjała opalaniu się przy temperaturze sięgającej nawet 24 st. C.

  Biało zrobiło się również w Holandii.

  Meteorolodzy są zgodni – kwietniowe opady śniegu nie są żadną anomalią. Niepokojący jest za to tak rozległy napływ chłodnego powietrza, który miejscami może przynieść spory mróz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....