Informacje
 • Ktoś ukradł żółwie z Galapagos. Sprawców nie ujęto

  08-10-2018 20:57 Z ośrodka hodowlanego na wyspie Izabela
  Żółwie ukradziono z wyspy Isabela w archipelagu Galapagos Foto: Wikipedia/mtkopone/CC BY-SA 2.0 | Video: Google Maps

  Z Isabeli, jednej z wysp archipelagu Galapagos, zniknęły 123 żółwie. Były to młode dwóch gatunków z będącego symbolem tych wysp rodzaju Chelonoidis. Los zwierząt pozostaje nieznany.

  Do kradzieży doszło 25 września, sprawcy bądź sprawców do tej pory nie ustalono, a uprowadzonych zwierząt nie udało się odzyskać.

  Żółwie zostały skradzione z ośrodka  Arnaldo Tupiza na wyspie Isabela. Jest tam hodowanych pięć zagrożonych gatunków, skradziono 123 osobniki reprezentujące dwa z nich: Chelonoidis guntheri (żółw słoniowy) i Chelonoidis vicin.

  Obserwacje między innymi wielkich żółwi z Wysp Galapagos dostarczyły Karolowi Darwinowi dowodów potwierdzających jego teorię ewolucji.

  "Mogą wejść i ukraść"

  Oburzony kradzieżą lokalnych "skarbów" - symboli archipelagu - miejscowy polityk Washington Paredes Torres w mediach społecznościowych zamieszcza zdjęcia żółwi z hodowli wraz z zarzutami pod adresem ośrodka Arnaldo Tupiza. Na Twitterze oskarżył jego kierownictwo o to, że nie zadbało o kamery monitoringu ani o właściwy nadzór. Według niego, całego obiektu pilnuje jeden ochroniarz. "Żółwie po prostu tam są, jeśli ktoś chce, może tam wejść nocą i ukraść" - pisał.

  Wydaje się, że sprawę tę uczynił jednym z motywów swej politycznej działalności. Na Facebooku zadeklarował: "Galapagos mają już kogoś, kto je obroni".


  Park Narodowy Galapagos wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że teren ośrodka jest właściwie chroniony.

  To nie pierwsze tego rodzaju przestępstwo na wyspach. W ubiegłym roku skradziono 26 zwierząt i przemycono je autobusem do Peru. W czerwcu bieżącego roku żółwie wróciły na Galapagos, jednak trzy z nich zdechły z powodu złych warunków przetrzymywania.

  Wrażliwy gatunek

  Żółw olbrzymi z Galapagos jest największym znanym gatunkiem żółwia i jednym z siedmiu najdłużej żyjących kręgowców. Zwierzęta te mogą ważyć nawet 215 kilogramów i osiągać półtora metra długości.

  Kiedy Karol Darwin w pierwszej połowie XIX wieku przybył na wyspy, żyło tam 15 podgatunków żółwi olbrzymich, obecnie zostało ich 11. Pozostałe wyginęły głównie w wyniku prowadzonych na nie polowań.

  Niemal cały archipelag jest od 1959 roku parkiem narodowym, od 1978 roku wyspy wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...