Informacje
 • Krwawe żniwo cyklonu Ava. Zginęło 36 osób

  10-01-2018 22:34 Na Madagaskarze zniszczenia są poważne

  Cyklon Ava z wiatrem o prędkości dochodzącej do 190 kilometrów na godzinę spustoszył wiele regionów wyspy Madagaskar i doprowadził do śmierci 36 osób.

  W wyniku uderzenia cyklonu na Madagaskarze w miniony weekend zginęło 36 osób, a kilkanaście jest zaginionych - poinformowały władze kraju w opublikowanym na rządowej stronie komunikacie. Ich zdaniem zagrożenie minęło.

  Przed środą mówiono o 25 ofiarach śmiertelnych. Przynajmniej trzy osoby zostały poważnie ranne.

  Ava z Madagaskaru

  Cyklon Ava przeszedł nad wyspą w piątek i sobotę, powodując zniszczenia głównie na wschodnim wybrzeżu. Według doniesień różnych mediów cyklon zmusił do ewakuacji od 13 do ponad 17 tysięcy ludzi.
  Do czwartku zawieszono lekcje w szkołach dla ponad 16 tysięcy uczniów z powodu zagrożenia powodziami i osuwaniem się ziemi - podała wcześniej agencja Reutera.

  Prędkość wiatru w cyklonie dochodziła do 140, a nawet do 190 kilometrów na godzinę. W przybrzeżnym mieście Tomasina ulewny deszcz i wiatr doprowadziły do uszkodzenia kilku budynków. Z kolei w stolicy Madagaskaru, Antananarywie, doszło do powodzi błyskawicznej.

  Cyklon za cyklonem

  Jak podaje madagaskarska gazeta "Tribune", wyjątkowo źle wygląda sytuacja w wąwozie Soavina: tam setki obywateli straciły dach nad głową, a rząd - jak informują - nie podejmuje żadnych działań. Premier rządu nie dokonał przeglądu grobli, która została zamontowana w 2017 roku.

  W marcu 2017 roku Madagaskar padł ofiarą cyklonu Enawo. Zginęło wówczas ponad 70 osób, a zniszczeniom uległo 30 procent zbiorów wanilii, której Madagaskar jest największym producentem na świecie. Jak podają lokalne media, tym razem zbiory wanilii nie są zagrożone.

  Obejrzyj całe nagranie:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...