Informacje
 • Krwawe żniwo cyklonu Ava. Zginęło 36 osób

  10-01-2018 22:34 Na Madagaskarze zniszczenia są poważne

  Cyklon Ava z wiatrem o prędkości dochodzącej do 190 kilometrów na godzinę spustoszył wiele regionów wyspy Madagaskar i doprowadził do śmierci 36 osób.

  W wyniku uderzenia cyklonu na Madagaskarze w miniony weekend zginęło 36 osób, a kilkanaście jest zaginionych - poinformowały władze kraju w opublikowanym na rządowej stronie komunikacie. Ich zdaniem zagrożenie minęło.

  Przed środą mówiono o 25 ofiarach śmiertelnych. Przynajmniej trzy osoby zostały poważnie ranne.

  Ava z Madagaskaru

  Cyklon Ava przeszedł nad wyspą w piątek i sobotę, powodując zniszczenia głównie na wschodnim wybrzeżu. Według doniesień różnych mediów cyklon zmusił do ewakuacji od 13 do ponad 17 tysięcy ludzi.
  Do czwartku zawieszono lekcje w szkołach dla ponad 16 tysięcy uczniów z powodu zagrożenia powodziami i osuwaniem się ziemi - podała wcześniej agencja Reutera.

  Prędkość wiatru w cyklonie dochodziła do 140, a nawet do 190 kilometrów na godzinę. W przybrzeżnym mieście Tomasina ulewny deszcz i wiatr doprowadziły do uszkodzenia kilku budynków. Z kolei w stolicy Madagaskaru, Antananarywie, doszło do powodzi błyskawicznej.

  Cyklon za cyklonem

  Jak podaje madagaskarska gazeta "Tribune", wyjątkowo źle wygląda sytuacja w wąwozie Soavina: tam setki obywateli straciły dach nad głową, a rząd - jak informują - nie podejmuje żadnych działań. Premier rządu nie dokonał przeglądu grobli, która została zamontowana w 2017 roku.

  W marcu 2017 roku Madagaskar padł ofiarą cyklonu Enawo. Zginęło wówczas ponad 70 osób, a zniszczeniom uległo 30 procent zbiorów wanilii, której Madagaskar jest największym producentem na świecie. Jak podają lokalne media, tym razem zbiory wanilii nie są zagrożone.

  Obejrzyj całe nagranie:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...