Informacje
 • Kozy pomogły uratować bibliotekę Ronalda Reagana przed pożarem

  31-10-2019 18:35 Kalifornia walczy z pożarami

  W Kalifornii szaleją ogromne pożary. W regionie, w którym pojawił się ogień, znajduje się prezydencka biblioteka Ronalda Reagana. Przed płomieniami obiekt pomogło ocalić stado kóz.

  W maju władze biblioteki imienia Ronalda Reagana w mieście Simi Valley wynajęły stado kóz. Zwierzęta wyjadły łatwopalną roślinność porastającą okolice budynku.

  W środę w tym regionie wybuchł pożar, któremu nadano nazwę Easy. Dzięki kozom, które wyjadły rośliny, utworzyła się bezpieczna przestrzeń. To dało strażakom dodatkowy czas, by żywioł opanować.

  Wyjadły to, co mogło się zapalić

  Kozy mają swoje imiona, niektóre nawiązują do znanych postaci ze świata sztuki i muzyki. W ten sposób w stadzie znalazły się między innymi: Vincent van Goat, Selena Goatmez i Goatzart. Dzięki kozom udało się uratować cenne eksponaty, takie jak fragment muru berlińskiego czy samolot Air Force One, którym podróżował prezydent.

  - Jeden ze strażaków powiedział nam, że stworzenie przestrzeni między pożarem a biblioteką ułatwiło pracę służb - relacjonowała rzeczniczka biblioteki Melissa Giller.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O POŻARACH W KALIFORNII

  Na nietypowy sposób przeciwdziałania pożarom wpadły władze Fundacji Reagana, opiekującej się biblioteką. Zadaniem około 500 kóz było oczyszczenie z łatwopalnej roślinności pięciohektarowego terenu okalającego obiekt. W stadzie znajdują się głównie kozy burskie, które żywią się chwastami i inwazyjnymi gatunkami roślin, które bardzo często odpowiedzialne są za podsycanie pożarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...