Informacje
 • Kosmiczne Wybrzeże przygotowuje się na uderzenie huraganu. NASA zabezpiecza sprzęt

  30-08-2019 12:59 Huragan uderzy we Florydę
  Prognozowane porywy wiatru podczas huraganu Dorian (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku Foto: ENEX | Video: Ventusky.com

  Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego, położone na przylądku Canaveral w stanie Floryda, przygotowuje się na uderzenie huraganu Dorian. Pracownicy centrum przenoszą mobilną wyrzutnię rakiet do stalowego schronu.

  Do wybrzeża Stanów Zjednoczonych zbliża się Dorian - huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Towarzyszący żywiołowi wiatr wieje ze średnią prędkością 165 kilometrów na godzinę. Na jego ścieżce znajdują się Bahamy, a później Floryda. Według synoptyków może uderzyć w wybrzeże jako huragan czwartej kategorii. Wtedy niósłby wiatr o średniej prędkości 210 km/h.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O HURAGANIE DORIAN

  Potężny żywioł

  Dorian według prognoz ma uderzyć na początku tygodnia w Kosmiczne Wybrzeże, czyli rejon, w którym znajdą się obiekty NASA, amerykańskich sił powietrznych oraz firm takich jak SpaceX i Blue Origin. Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

  Przygotowania do uderzenia żywiołu w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego obejmują ochronę mobilnej wyrzutni (Mobile Launcher Platform), jednego z naziemnych urządzeń używanych przy starcie promów kosmicznych. Jest ona obecnie testowana w ramach programu Artemis NASA do lądowania astronautów na Księżycu w 2024 roku.

  - Ta konkretna wieża, która ma 122 metry wysokości, narażona jest na uszkodzenia związane z huraganem, jeśli uderzy on w ten obszar - powiedział Derrol Nail, rzecznik centrum NASA.

  NASA ma przenieść mobilną wyrzutnię o wartości 650 milionów dolarów do 160-metrowego budynku, który powinien wytrzymać wiejący z prędkością 201 kilometrów na godzinę wiatr. - Czy jest odporny na kategorię czwartą? Nie wiemy, bo nigdy nic nie uderzyło w niego tak mocno - powiedział Nail, rzecznik centrum NASA o budynku, który jest wykonany z ponad ośmiu tysięcy ton stali.
  Centrum Kosmiczne mobilizuje siły

  Centrum kosmiczne zostanie zamknięte w niedzielę. W centrum kontroli lotów pozostanie zespół liczący 100 pracowników, który będzie monitorował żywioł i chronił zasoby tego miejsca.

  - Każdy ma swoje procedury, aby wiedzieć, co robić, jak reagować i dostosowywać się - powiedział Dale Ketcham, wiceprezes ds. stosunków rządowych w Space Florida, państwowym organie ds. rozwoju gospodarczego w przestrzeni kosmicznej.

  Rzeczniczka amerykańskiej spółki Boeing-Lockheed i United Launch Alliance, której rakiety są wykorzystywane do wystrzeliwania satelitów bezpieczeństwa narodowego, powiedziała, że ​​pracownicy zaczęli zabezpieczać sprzęt.

  Tak jak firma SpaceX Elona Muska, która również przygotowuje się na uderzenie żywiołu.

  Przedstawicielka bazy sił powietrznych w Cape Canaveral powiedziała, że ​​odcięła zasilanie dla nieistotnych obiektów i wezwała jej mieszkańców do przygotowania się na niszczycielski wiatr.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...