Informacje
 • Kości "gigantycznego lwa" odkryto w muzealnej szufladzie. To nowy gatunek

  19-04-2019 20:51 Drapieżnik żyjący w Afryce
  Szczątki prehistorycznego niedźwiedzia znaleziono w Nadleśnictwie Waliły Foto: PAP/EPA/Mauricio Anton/Nairobi National Museum | Video: walily.bialystok.lasy.gov.pl

  23 miliony lat temu nieznany dotąd drapieżnik "większy od współczesnego lwa czy niedźwiedzia polarnego" zamieszkiwał Afrykę Wschodnią. Jego szczątki leżały przez lata w szufladzie w Muzeum Narodowym w Kenii. Badacze znaleźli je i opisali nowy gatunek.

  W języku suahili opisano go jako "Simbakubwa kutokaafrika" co oznacza "wielkiego lwa z Afryki", który przemierzał obszary subsaharyjskie blisko 23 mln lat temu. Zwierzę to należało do hienodontów - wymarłej rodziny ssaków z rzędu pradrapieżnych. Simbakubwa był najstarszym z tej grupy.

  Szczątki leżały w szufladzie

  Skamieniałe szczątki nieznanego dotąd gatunku przeleżały w szufladzie w kenijskim muzeum. Pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych w zachodniej Kenii pod koniec lat siedemdziesiątych. Teraz jeden z badaczy przyglądających się kościom Matthew Borths z Duke University w Karolinie Północnej ujawnia, że należą one do nowego olbrzymiego gatunku ssaka.

  - Otwierając szufladę w muzeum, widzieliśmy rząd gigantycznych zębów zwierząt drapieżnych wyraźnie należących do nowego gatunku - powiedział Borths. - Kiedy przyjrzymy się jego wielkim zębom, zauważymy, że Simbakubwa to wyspecjalizowany hipermięsożerca. Był znacznie większy od współczesnego lwa czy niedźwiedzia polarnego - dodał Borths.

  Biorąc pod uwagę rozmiar czaszki i zębów przechowywanych w szufladzie, można przypuszczać, że znalezione szczątki należą do drapieżnika będącego na szczycie łańcucha pokarmowego.

  Naukowcy szacują, że ważył on niemal 1,6 tony i mógł polować na duże zwierzęta roślinożerne, które rozmiarami można porównać do słoni czy hipopotamów.

  Według ustaleń badaczy był to prawdopodobnie młody osobnik, ale mimo to - jak wskazują - jego szczęka jest znacznie większa niż szczęka dorosłego samca lwa.

  Skamieniałości "gigantycznego lwa" zostały opisane na łamach ''Journal of Vertebrate Paleontology''.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...