Informacje
 • Koronawirus na świecie. "Musimy przyjść z pomocą tym, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie"

  25-03-2020 18:17 Globalny Plan Działań Humanitarnych
  Objawy koronawirusa Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN THOMPSON | Video: TVN24

  COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy - powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres. ONZ, WHO i UNICEF ogłosiły w środę Globalny Plan Działań Humanitarnych o wartości dwóch miliardów dolarów. Plan zakłada pomoc w walce z pandemią COVID-19 w 51 najuboższych krajach świata na terenie: Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, ponad 100 milionom ludzi.

  Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zwrócił uwagę na to, że pandemia COVID-19 przyspieszyła w ciągu ostatnich dwóch tygodni. - I choć COVID-19 jest zagrożeniem dla ludzi na całym świecie, to, co jest najważniejsze, najbardziej niepokojące, to niebezpieczeństwo, jakie wirus stanowi dla ludzi już dotkniętych kryzysem. Ludzie i społeczności, które są już dotknięte przez konflikty, wysiedlenia, kryzys klimatyczny lub epidemie innych chorób, to te, które musimy potraktować priorytetowo - tłumaczył.

  - COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy. Teraz musimy przyjść z pomocą tym najbardziej zagrożonym - milionom ludzi, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie - mówił sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres. - Jest to kwestia ludzkiej solidarności. Ma to również kluczowe znaczenie w walce z wirusem - dodał.

  Zastępca sekretarza generalnego Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej, Mark Lowcook mówił, że "koronawirus dociera do miejsc, gdzie ludzie są ofiarami wojen, nie mają dostępu do czystej wody i mydła oraz nie mają nadziei na to, że znajdzie się dla nich szpitalne łóżko, jeśli poważnie zachorują".

  - Pozostawienie najuboższych krajów świata samym sobie byłoby okrutne i nierozsądne. Jeśli pozwolimy, aby koronawirus swobodnie się tam rozprzestrzeniał, narazimy miliony ludzi na śmierć, całe regiony popadną w chaos, a wirus będzie krążył dookoła świata. Naszym priorytetem jest wsparcie tych krajów i ich mieszkańców, których przetrwanie zależy od pomocy humanitarnej - wyjaśniał Lowcook.

  Plan ma zostać wprowadzony przez agendy ONZ takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) przy wsparciu międzynarodowych i narodowych organizacji pozarządowych.


   

  Sześć punktów

  Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus opisał działania składające się na plan w sześciu punktach:

  1. Skuteczne przygotowanie społeczeństwa na drastyczne środki, które pomogą w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się pandemii i ochronie słabszych grup społecznych takich jak osoby starsze i obciążone chorobami.

  2. Zwiększenie obserwacji nad potencjalnie chorymi i przeprowadzanie większej liczby testów laboratoryjnych, by umożliwić szybką identyfikację i bezpieczną izolację zakażonych osób, co pomoże przerwać łańcuch transmisji wirusa.

  3. Leczenie osób najbardziej narażonych na zachorowanie traktowane priorytetowo.

  4. Spowolnienie, tłumienie i zatrzymywanie transmisji wirusa, aby zmniejszyć obciążenie służby zdrowia. Należy myć ręce; przeprowadzać testy; izolować zakażone osoby i szukać osób, z którymi mogły mieć kontakt; zachowywać bezpieczną fizyczną odległość; nie organizować masowych zgromadzeń i podróży międzynarodowych.

  5. Ciągłe dzielenie się wiedzą i innowacyjnymi działaniami, co umożliwi lepszy nadzór nad pandemią, zapobieganie rozprzestrzenianiu się jej i leczenie chorych. Pozwoli też zapewnić sprawiedliwy dostęp do wszystkich przełomowych odkryć.

  6. Ochrona ścieżki dostaw produktów w zakresie ochrony zdrowia, aby pracownicy pierwszej linii byli bezpieczni i mogli swobodnie się przemieszczać, ponieważ zapewniają innym ratującą życie opiekę.
  Dostarczany ma być sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 powodujący chorobę COVID-19 oraz sprzęt medyczny do leczenia pacjentów, instalowane urządzenia sanitarne w obozach dla uchodźców. Ma być też uruchomiona kampania informacyjna o tym, jak chronić siebie i innych przed zakażeniem.

  - Budujemy statek w trakcie żeglugi - mówił Ghebreyesus.
  "Dzieci są cichymi ofiarami"

  - Dzieci są cichymi ofiarami pandemii. Ograniczenia w przemieszczaniu się i zamknięte szkoły wpływają na ich edukację, zdrowie psychiczne i dostęp do podstawowych usług medycznych. Ryzyko przemocy i wykorzystania chłopców i dziewcząt jest obecnie większe niż kiedykolwiek - mówiła Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF. - Dla dzieci, które musiały opuścić swoje domy i dla najmłodszych żyjących na obszarach konfliktów, konsekwencje będą tragiczne. Nie możemy zawieść tych dzieci - dodała.

  Przedstawiciele organizacji ostrzegli państwa członkowskie ONZ o konsekwencjach wstrzymania wszelkich działań humanitarnych. Jak mówili, wstrzymanie działań spowoduje, że choroby takie jak cholera, odra czy zapalenie opon mózgowych będą mogły się rozwijać, coraz większa liczba dzieci będzie niedożywiona, a ekstremiści przejmą kontrolę w wielu regionach świata. Tłumaczyli, że taka sytuacja stworzy idealne środowisko do rozwijania się koronawirusa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...