Informacje
 • Kolejny huragan na Atlantyku.
  Isaias zagraża Bahamom i Florydzie

  31-07-2020 09:11 Wiatr wieje z prędkością 130 kilometrów na godzinę
  Przyglądali się oku huraganu Isaias Foto: PAP/EPA/Orlando Barria | Video: NOAA

  Huragan Isaias zbliża się do Bahamów. Niesie ze są ulewne deszcze i silny wiatr. Miejscami może spaść do 200 litrów wody na metr kwadratowy. Zdaniem synoptyków, żywioł może dotrzeć także do Florydy.

  Huragan Isaias znajduje się obecnie w odległości około 110 kilometrów na południowy wschód od wyspy Wielka Inagua, najbardziej wysuniętego na południe dystryktu Bahamów. Wiatr wieje z prędkością dochodzącą do 130 kilometrów na godzinę. Żywioł przemieszcza się na północny zachód z prędkością 30 km/h.

  Ulewny deszcz

  Nad ranem czasu środkowoeuropejskiego burza tropikalna Isaias przekształciła się w huragan pierwszej kategorii, w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł zagraża Wyspom Bahama, a także wschodnim wybrzeżom USA - poinformowało w czwartek amerykańskie Centrum ds. Huraganów w Miami. Wydano ostrzeżenie dla środkowej i południowo-wschodniej części archipelagu Bahamów.

  Synoptycy prognozują, że huragan spowoduje podniesienie się poziomu wody w oceanie o 1,5 metra. Na Bahamach może spaść 100-200 litrów wody na metr kwadratowy, na Kubie do 50 l/mkw., a na Florydzie 50-100 l/mkw. Ulewne deszcze niosą ze sobą ryzyko powstania lawin błotnych i powodzi błyskawicznych.

  Wcześniej Isaias przeszedł nad Portoryko i Republiką Dominikańską, powodując lokalne powodzie i lawiny błotne. Towarzyszący żywiołowi silny wiatr zrywał sieć energetyczną i telefoniczną, a także powalał drzewa.

  Isaias jest drugim huraganem w rejonie Atlantyku. Pod koniec ubiegłego tygodnia do Teksasu dotarł huragan Hanna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...