Informacje
 • Kolejna lawina po wstrząsach wtórnych w Nepalu. 250 osób zaginęło

  28-04-2015 16:02 Liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi może wzrosnąć
  Kolejna lawina po wstrząsach wtórnych w Nepalu. 250 osób zaginęło

  250 osób uznaje się za zaginionych po przejściu lawiny w dystrykcie Rasuwa

  Fot: PAP/EPA

  Nepal nie może się pozbierać po tragicznym trzęsieniu ziemi, w którym liczba ofiar przekroczyła już 4 tys. Od soboty, prócz licznych wstrząsów wtórnych, odnotowuje się również lawiny. Ostatnia zeszła dziś w dystrykcie Rasuwa. 250 osób uznaje się za zaginionych. Trwają akcje ratunkowe, jednak warunki pogodowe utrudniają pracę mundurowych.

  Jak informują lokalne media, we wtorek 28 kwietnia w godzinach południowych czasu lokalnego w Nepalu zeszła lawina w dystrykcie Rasuwa (strefa Bagmati) na północ od Katmandu.

  Obszar przez który przeszła, jest jednym z najbardziej popularnych do uprawiania trekkingu. Lokalne władze potwierdziły, że ponad 250 osób uznaje się za zaginionych. Są wśród nich zagraniczni turyści.

  - Ten obszar jest popularny wśród turystów. Podejmujemy próby ratownicze, jednak zła pogoda i opady utrudniają nasze wysiłki - mówił w wywiadzie dla mediów gubernator dystryktu Uddhav Bhattarai.

  To kolejna lawina

  Lawina, która zeszła w dystrykcie Rasuwa, jest kolejną która powstała w efekcie sobotniego trzęsienia ziemi i licznych wstrząsów wtórnych w Nepalu. Pierwsza z nich na Mount Evereście zabiła 18 osób.

  Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi - Mount Everestu - zeszła lawina. (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest.

  Eksperci ostrzegają, że wstrząsy wtórne możliwe są przez kilka następnych miesięcy.

  - Podczas trzęsienia ziemi wzrósł nacisk na inne części uskoku, które stały się bardziej narażone na pęknięcia - powiedział Allen.

  Więcej o tej katastrofie naturalnej znajdziesz tu

  Tragiczne skutki

  Bilans ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wzrósł do ponad 5000 zabitych i 7953 rannych. Takie informacje podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Nepalu. W krajach sąsiadujących z Nepalem zginęło prawie 100 osób.

  Tak jak w poprzednich dniach, eksperci oceniają, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie. Wciąż zbierane są dane w górskich wsiach, do których po kataklizmie nie było dostępu.

  Trzy historyczne nepalskie stolice, Katmandu, Patan i Bhaktapur były dumą kraju wpisaną na listę UNESCO i rajem dla turystów. Tragiczne trzęsienie ziemi nie oszczędziło również ich historycznej zabudowy.

  7,9 w skali Richtera

  Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił w sobotę (25 kwietnia) przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju.

  Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...