Informacje
 • "Klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością"

  10-10-2013 17:18 Naukowcy przeanalizowali modele pogodowe
  "Klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością"

  Zmiany najszybciej odczuwalne będą w strefie międzyzwrotnikowej

  Fot. Shutterstock

  W ciągu najbliższych 35 lat temperatura na Ziemi osiągnie najwyższe wartości od półtora wieku - uważają naukowcy, którzy przeanalizowali modele pogodowe. W tropikach podwyższona temperatura zagrozi bioróżnorodności organizmów, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie najsilniej zaludnionych państw.

  Według badaczy, zmiany klimatyczne występują w pewnych ramach czasowych. Camilo Mora i jego koledzy z Uniwersytetu Hawajskiego opracowali założenia dla jednego takiego odcinka czasu. Stworzyli model z podziałem na lata, w których klimat tak się zmieni, że w pogodzie wystąpią anomalia nienotowane w minionych 150 latach.

  W ciągu najbliższej dekady największe zmiany czekają strefy międzyzwrotnikowe. Obszary zurbanizowane mogą spodziewać się zmian przed 2047 rokiem. W scenariuszu alternatywnym przewidziano, że jeżeli ustabilizuje się emisja gazów cieplarnianych to zmiany nastąpią około 2069 roku.

  - Wyniki nas zszokowały. Bez względu na przyjęty scenariusz, zmiany są spodziewane szybko - powiedział autor badań Camilo Mora. - Moja generacja przekona się o tym, że klimat, do jakiego przywykliśmy, jest przeszłością.

  Zmiany wpłyną na organizmy

  Naukowcy w badaniach wzięli pod uwagę szereg czynników - parowanie, opady atmosferyczne, temperaturę powierzchni wód oceanicznych i jej odczyn. Na przykład pH powierzchni wód swoje historyczne poziomy osiągnęły już w 2008 roku.

  Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że zmiany w klimacie pociągną za sobą zmiany w życiu organizmów. Wpłyną one na bioróżnorodność organizmów, na początek szczególnie w tropikach.

  - Nasza praca pokazuje, że wypychamy ekosystemy z warunków, w których przywykły do życia i zmuszamy do życia w zupełnie innych, do których mogą się nie przystosować - wyjaśnił Mora.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Fajnie
  Będę dopalał na ZZ-R całą zimę ha ha
  ~hajabuza_ /2013-10-11 12:04
 • NAUKOWY JASNOWIDZ
  A JA PRZEPOWIADAM NA SWOIM MODELU ZWIERZAKA WIEŚNIAKA ŻE ZIEMIA PRZECHODZI CYKLE CIEPŁE I ZIMNE A WY BAWICIE SIĘ W TYCH CO STRASZYLI ZAĆMIENIEM SŁOŃCA
  ~BIK /2013-10-11 11:33
 • d^_^b
  Idę sadzić daktyle.
  ~Bob /2013-10-10 21:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...