Informacje
 • Klęska głodu zabiła 29 tys. dzieci

  04-08-2011 20:40 Śmiertelne żniwa somalijskiej suszy

  Według amerykańskich szacunków głód i susza w Somalii zabiły w ostatnich trzech miesiącach ponad 29 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Jest to pierwsza tak precyzyjna próba oszacowania liczby zmarłych w wyniku klęski w Rogu Afryki.

  Nancy Lindborg, przedstawicielka Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), przekazała komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych szacunki dotyczące rozmiarów klęski głodu i suszy w Somalii. Zgodnie z nimi, w ciągu ostatnich 90 dni w Somalii zmarło ponad 29 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia.

  Szacunki te oparte są na badaniach poziomu dożywienia i śmiertelności przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania Chorób (CDC).

  Wcześniejsze szacunki ONZ mówiły o "dziesiątkach tysięcy zmarłych" w najgorszej od 60 lat klęsce głodu w Somalii. Organizacja ostrzega, że 640 tysięcy dzieci jest skrajnie niedożywionych, co oznacza, że liczba zmarłych dzieci może wzrosnąć.

  Kolejne obszary na mapie głodu

  W środę ONZ ogłosiła klęskę głodu w trzech kolejnych prowincjach Somalii, rozszerzając dotknięte terytorium łącznie do pięciu prowincji.

  W całym 7,5-milionowym kraju, który najbardziej ucierpiał z powodu klęski głodu w tzw. Rogu Afryki (Półwysep Somalijski), natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebują ponad 3 miliony mieszkańców.

  Dostarczanie pomocy humanitarnej dodatkowo utrudnia brak współpracy ze strony muzułmańskich fundamentalistów z ruchu Al-Szebab, którzy od kilku lat umacniają swe wpływy w niektórych regionach kraju i zaprzeczają rozmiarom klęski.

  Setki miliony dolarów zostały przeznaczone na pomoc głodującym, lecz ONZ twierdzi, że potrzebne są kolejne fundusze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Przeludnienie
  Naturalna selekcja walki z globalnym przeludnieniem.
  ~Morski /2011-08-05 07:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...